Osoby, które wyróżnia cecha Zbierania, pragną wiedzieć więcej. Często lubią zbierać i archiwizować wszelkiego rodzaju informacje.

Definicja talentu wg Gallupa*)

Jesteś dociekliwy/a. Kolekcjonujesz różne rzeczy – mogą to być zarówno słowa, fakty, książki, cytaty, jak i przedmioty, takie jak motyle, karty z piłkarzami, porcelanowe lalki albo fotografie w sepii. Cokolwiek by to nie było, zbierasz, bo cię to interesuje.

Masz typ umysłu, dla którego wszystko jest ciekawe. Świat jest ekscytujący dokładnie dlatego, że jest pełen nieskończonej różnorodności i złożoności. Jeśli dużo czytasz, to nie po to, by skonfrontować swoje teorie z cudzymi poglądami, ale po to, by dodać nowe informacje do własnych archiwów. Jeśli lubisz podróże to dlatego, że każde nowe miejsce oferuje nieznane przedmioty i fakty, które mogą być gromadzone i przechowywane.

Dlaczego warte są zachowania? Przechowując je często nie potrafisz powiedzieć, kiedy i po co będą ci potrzebne. Jednak, kto wie, czy kiedyś nie staną się pożyteczne? Mając w głowie wszystkie te potencjalne zastosowania, nie przychodzi ci łatwo wyrzucanie czegokolwiek.

Właśnie dlatego stale zbierasz, gromadzisz i przechowujesz. Jest to dla ciebie interesujące i sprawia, że twój umysł pozostaje ciągle aktywny. Być może któregoś dnia któraś z tych rzeczy okaże się przydatna.

*) Źródło:  M.Buckingham, D.Clifton „Teraz, odkryj swoje silne strony”, MT Biznes 2006, str. 123

Co mówią osoby z tym talentem?

Mam trzy ciekawostki związane z tym tematem.

Ostatnio czytałam/łem najnowsze badania związane z tym tematem i wynika z nich…

Mam informacje o takich trzech przypadkach. Może to pomoże zdecydować, co zrobić.

Słowniczek

 • Gromadzący
 • Kolekcjoner
 • Dociekliwy
 • Zaciekawiony
 • Świadomy przydatności
 • Oczytany
 • Badający i eksplorujący
 •  

Obserwacje talentu

Przykłady działań i sposobów zachowania osoby z talentem Zbieranie, wtedy gdy ten dar działa i pomaga oraz momentów, gdy przeszkadza lub utrudnia.
Wykorzystaj je jako inspiracja do tego, by lepiej obserwować swoje unikatowe działanie tego talentu.

Działa i/lub pomaga

Jest świadoma, które obszary wiedzy lub jakie aktywności ją interesują i szczególnie w ich obrębie gromadzi dodatkowe i przydarte informacje. Może je nazywać swoim hobby.

Regularnie, w wyznaczonym terminie poświęca czas na przejrzenie podsiadanych zasobów, ich porządkowanie i aktualizację.

Ma opracowany własny system układania i segregowania uzbieranych danych.

W ciągu tygodnia świadomie przeznacza czas na wyszukiwanie ciekawostek, dodatkowych danych i informacji związanych z interesującym ją tematem.

Działając w zespole wyczuwa moment, gdy należy podzielić się odpowiedną dozą posiadanych wiadomości, które pomogą podjąć lepszą decyzję.

Poprzez dzielenie się posiadanymi zasobami (wiedzy, informacji lub rzeczy) zapewnia odpowiednie wsparcie innym, szczególnie gdy podejmują własne decyzje.

Dogłębnie sprawdza źródło swoich informacji- dba o ich rzetelność i wiarygodność.

Utrudnia i /lub przeszkadza

Typ osoby, która akumuluje, dla samego powiększania zasobów. Część z jej zbiorów jest bezużyteczna i bez wartości.

Sama nie korzysta ze swoich zasobów i nie dopuszcza do nich innych.

Zbierane zasoby przechowuje w rozmaity sposób, brak w tym spójności i jasności.

Jest osobą chaotyczną luźno podchodzącą do zbieranych informacji, przez to trudno jej wynaleźć daną rzecz w odpowiednim czasie.

Zalewa innych nadmiarem wiadomości, które wprowadzają chaos komunikacyjny lub dezinformację. Zdarza się, że część z nich jest sprzeczna lub niesprawdzona.

Poszukując dodatkowych wiadomości w obrębie pilnego i ważnego tematu, gromadzi wszelkie niuanse i detale. Traci z pola widzenia potrzebę wybrania tego co najistotniejsze i pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji.

Nie czuje różnicy pomiędzy byciem osobą zaciekawioną a ciekawską. Przez to może rozpytywać i zagłębiać się w tematy, które mogą przekraczać granice prywatności czy dobrego smaku.

WIEDZA W PIGUŁCE

Przeczytaj wpisy dostępne na blogu i dowiedz się więcej o koncepcji rozwoju w oparciu o mocne strony, która została stworzona przez Donalda O. Cliftona.

Jeśli chcesz odkrywać talenty Gallupa razem ze mną i Tropicielami Talentów, to sprawdź jakie masz możliwości z Sklepie Tropicieli

Więcej o tym talencie usłyszysz w podcaście Talenty Dużych i Małych
Odcinek 063: Talent Zbieranie [Input]

Poszukaj podcastu w bibliotece audycji w swojej aplikacji w telefonie komórkowym:
Apple Podcast
Spotify
GooglePodcast
Stitcher

W każdym odcinku:
 • ciekawostki o talencie,
 • rozmowa o nazwie w innych językach i definicja wg Gallupa,
 • sonda uliczna czyli wypowiedzi osób z tym talentem,
 • podpowiedzi do samoobserwacji,
 • wskazówki jak korzystać z talentu w edukacji,
 • strategie rodzicielskie.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze