Osoby, które wyróżnia cecha Intelektu, charakteryzuje aktywność umysłowa. Wnikają one w istotę rzeczy i wysoko cenią sobie dyskusje intelektualne.

Definicja talentu wg Gallupa *)

Lubisz myśleć. Lubisz zajęcia angażujące intelekt. Lubisz gimnastykować „mięśnie mózgu”, rozciągając je w różnych kierunkach. Ta potrzeba aktywności intelektualnej może znaleźć ujście w konkretnym zadaniu, takim jak rozwiązywanie zagadki, zrozumienie emocji danej osoby, albo opracowywanie jakiejś koncepcji. Co to konkretnie będzie, zależy od twoich innych cech.

Z drugiej strony, twoja aktywność umysłowa nie musi mieć konkretnego ukierunkowania. Intelektualność nie dyktuje ci tematu do rozważań. Oznacza po prostu, że lubisz myśleć. Lubisz przebywać sam/a, gdyż wtedy możesz oddawać się rozmyślaniom i snuciu refleksji.

Cechuje cię introspekcja. W pewnym sensie sam/a dla siebie jesteś najlepszym kompanem, jako że sam/a formułujesz pytania i rozważasz różne możliwe odpowiedzi, sprawdzając, która brzmi najlepiej. To może doprowadzić do nieznacznego niezadowolenia, które odczuwasz, gdy zestawiasz to, co rzeczywiście robisz z tym, co powstaje w twojej głowie.

Ale też taka introspekcja może skłaniać cię ku bardziej praktycznym kwestiom i przydać się na przykład wtedy, kiedy planujesz czekające cię w danym dniu spotkania i rozmowy. Dokądkolwiek cię to jednak prowadzi, aktywność umysłowa jest stałym elementem w twoim życiu.

*) Źródło:  M.Buckingham, D.Clifton „Teraz, odkryj swoje silne strony”, MT Biznes 2006, str. 124

Co mówią osoby z tym talentem?

Ostatnio rozmyślałam/łem, o tym co mi powiedziałaś/łeś i widzę, że…

Pozwól, że zadam Ci jeszcze dwa pytania.

Potrzebuję to jeszcze dobrze przemyśleć. Daj mi na to jeden dzień.

Podam Ci kilka argumentów. To powinno pozwolić podjąć właściwą decyzję.

Słowniczek

 • W odosobnieniu
 • Introwertyk
 • Intelektualny
 • Filozoficzny
 • Poważny
 • Zadumany / Zamyślony
 • Nieobecny
 • Zaabsorbowany

Obserwacje talentu

Przykłady działań i sposobów zachowania osoby z talentem Intelekt, wtedy gdy ten dar działa i pomaga oraz momentów, gdy przeszkadza lub utrudnia.
Wykorzystaj je jako inspiracja do tego, by lepiej obserwować swoje unikatowe działanie tego talentu.

Działa i/lub pomaga

Zastanawia się nad daną sprawą lub ideą, bada ją i analizuje z różnych perspektyw. To z kolei pozwala znaleźć odpowiedź na konkretne pytania związane z tą sprawą lub ideą.

Dokonuje obserwacji i analizy własnych emocji, przeżyć i wszelkich uczuć, które nosi w sobie. Jest osobą introspektywną.

Znajduje połączenia istniejące między podejściem opartym na teorii, a wynikającą z tego praktyką, rzeczowo wyjaśnia to innym.

W ciągu dnia świadomie przeznacza czas na refleksję i uporządkowanie myśli. Korzysta z medytacji lub zapisywania przemyśleń.

Z łatwością formułuje pytania sondujące, by zdobyć więcej wiedzy, danych lub istotnych informacji w danym obszarze.

Jest świadoma swojej potrzeby odizolowania w celu retrospekcji, przemyślenia i przeprocesowania informacji. Jasno to komunikuje otoczeniu.

Służy jako ciało doradcze lub głos rozsądku, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami. Wzbudza autorytet i jest ceniona za wiarygodność.

Do zespołu wnosi przemyślane uwagi i wnioski, które wspierają proces decyzyjny.

Utrudnia i /lub przeszkadza

Swoje przemyślenia i wnioski przekazuje w sposób zbyt skomplikowany lub zawiły, tak, że inni nie podążają za jej tokiem wypowiedzi.

Wykorzystuje potrzebę dokładnego przemyślenia zagadnienia jako powód wstrzymywania się od decydowania.

Poświęca zbyt wiele czasu na własne podejście konceptualne, komplikuje sprawy, a przez to spowalnia lub nie podejmuje decyzji.

Jest typem osoby zarozumiałej, pewnej siebie. Traktuje innych z góry, uważając swoje argumenty jako jedynie słuszne.

Nie upewnia się, że jej poziom mentalny i sposób procesowania myśli, jest podobny do poziomu rozmówcy. Stosuje zbyt głęboki poziom argumentacji.

Trudno jej zaakceptować ludzi działających spontanicznie i z rozmachem. Odrzuca myśl, że inne osoby nie poświęcają tyle czasu na zastanawianie się i rozmyślanie.

Wyklucza ze swojego grona osoby, które w jej ocenie nie są tak samo refleksyjne, krytykuje je za zbyt powierzchowne podejście.

Odcina się od innych bez słowa wyjaśnienia, przez to ma opinię samotnika lub outsidera.

Utalentowani opowiadają

Więcej o tym talencie usłyszysz w podcaście Talenty Dużych i Małych
Odcinek 060: Talent Intelekt [Intellection]

Poszukaj podcastu w bibliotece audycji w swojej aplikacji w telefonie komórkowym:
Apple Podcast
Spotify
GooglePodcast
Stitcher

W każdym odcinku:
 • ciekawostki o talencie,
 • rozmowa o nazwie w innych językach i definicja wg Gallupa,
 • sonda uliczna czyli wypowiedzi osób z tym talentem,
 • podpowiedzi do samoobserwacji,
 • wskazówki jak korzystać z talentu w edukacji,
 • strategie rodzicielskie.

Jeśli chcesz odkrywać talenty Gallupa razem ze mną i Tropicielami Talentów, to sprawdź jakie masz możliwości z Sklepie