Osoby, które wyróżnia cecha Rywalizacji, mierzą swój postęp porównując go z postępem innych ludzi.
Dążą do tego, aby zająć pierwsze miejsce i uwielbiają współzawodnictwo.

Definicja talentu wg Gallupa *)

Rywalizacja ma swoje źródło w porównywaniu. Patrząc na świat, jesteś instynktownie świadomy/a tego, jak radzą sobie inni. Ich dokonania są dla ciebie ostatecznym kryterium. Nie jest ważne jak bardzo się starałeś/aś, czy też jak szlachetne były twoje intencje. Jeśli zrealizowałeś/aś plan, ale inni poradzili sobie lepiej od ciebie, czujesz, że twoje osiągnięcie jest niepełne.

Tak jak wszyscy lubiący rywalizację, potrzebujesz innych ludzi. Musisz porównywać się z innymi. Jeśli możesz się porównywać, to możesz również współzawodniczyć, a skoro możesz współzawodniczyć, możesz wygrywać. A wygrywania nie da się z niczym porównać.

Lubisz, kiedy robione są pomiary, ponieważ pomagają one w porównywaniu. Lubisz innych rywali, ponieważ oni stanowią dla ciebie doskonałą motywację. Lubisz wreszcie samą rywalizację, gdyż zawsze wyłania ona zwycięzcę. W szczególności lubisz te konkurencje, w których masz największe szanse na zwycięstwo.

Chociaż potrafisz być uprzejmy/a wobec współzawodników, czy nawet zachować spokój w obliczu porażki, nie bawi cię gra sama w sobie. Grasz, żeby wygrać. Z upływem czasu będziesz unikać rozgrywek, w których będziesz miał/a małe szanse na zwycięstwo.

*) Źródło:  M.Buckingham, D.Clifton „Teraz, odkryj swoje silne strony”, MT Biznes 2006, str. 109

Co mówią osoby z tym talentem?

Ciągle mamy szansę, by wygrać. Mam taki plan...

Konkurencja jest wysoka, ale w kwestii umiejętności organizowania mamy nad nimi przewagę.

To kto ma dzisiaj ochotę na zastrzyk adrenaliny i chce się ze mną zmierzyć.

Widzę, że za mało przyłożyłem się do powtarzania tekstu i poniosłem klęskę. Poprawię to i wygram następnym razem.

Słowniczek

 • Nastawiony na liczenie wyniku
 • Lubiący porównywać
 • Wygrywający
 • Ambitny zwycięzca
 • Aspirujący
 • Stosujący pomiary, oceny i wyniki
 • Zdecydowany
 • Dynamiczny

Obserwacje talentu

Przykłady działań i sposobów zachowania osoby z talentem Rywalizacja, wtedy gdy ten dar działa i pomaga oraz momentów, gdy przeszkadza lub utrudnia.
Wykorzystaj je jako inspiracja do tego, by lepiej obserwować swoje unikatowe działanie tego talentu.

Działa i/lub pomaga

Jest zdeterminowana, by dawać z siebie wszystko co najlepsze i osiągać wygraną. Chętnie porównuje się i konkuruje z innymi.

Określa swoje dzienne, tygodniowe lub miesięczne mierniki sukcesu. Liczy i porównuje osiągane rezultaty. Codziennie chce być lepszą wersją siebie niż dnia poprzedniego. Mierzy wysoko. Jest ambitna i zmotywowana.

Ma świadomość cech i możliwości swoich rywali, a to ją mobilizuje do stawania z nimi w szranki. Rozumie, że wszyscy zaczynają zawody z tej samej pozycji, ale zwycięzca może być jeden.

W momencie wygranej i przegranej dostrzega własne emocje oraz ich umiejscowienie w ciele. Zna sposoby na ich rozładowanie.

Traktuje porażki jak lekcje życia, z których wyciąga wnioski, by zwiększać swoją szansę na wygraną kolejnym razem.

Podziwiana za niegasnącego ducha walki. W zespole pokazuje jak nie poddawać się i nadal próbować. Motywuje siebie i innych do dalszego angażowania się.

Szanuje osoby, które ją pokonały. Analizuje czynniki, które przyczyniły się do tego i sama próbuje nowych sposobów na zwycięstwo.

Wybiera obszary, w których chce rywalizować, skupia na nich swoja energię. Dzięki temu rozwija się i doskonali, zwiększając szansę na kolejne wygrane.

Utrudnia i /lub przeszkadza

Nie przyjmuje porażki i a swoją frustrację z przegranej rozładowuje na innych, obarczając ich za nią.

W sytuacjach braku zwycięstwa staje się złośliwa, kąśliwa, a nawet agresywna. Zraża innych do siebie lub izoluje się.

Nie ma sposobu na radzenie sobie z emocjami po przegranej. Z jednej strony może tłumić te uczucia w sobie, narażając się na spadki nastroju i zaburzenia somatyczne. Z drugiej zdarza się, że wybucha, pustosząc wszystko co znajdzie się w jej polu rażenia.

Nagina zasady, a nawet pozwala sobie na oszukiwanie, gdyż chce wygrać i być pierwsza.

Wywiera na innych presję, by również przejawiali postawę nastawioną na zwyciężanie. Zamiast motywowania innych, prezentuje stanowisko oparte o zmuszanie, ponaglanie, a nawet domaganie się.

Bywa, że stosuje zasadę „po trupach do celu” i jedynie co akceptuje, to możliwość zwycięstwa. Oczekuje podobnej postawy od zespołu, w którym działa.

Dla osiągniecia najwyższej produktywności i triumfowania nadwyręża własne zasoby energetyczne i emocjonalne. Zdarza się, że balansuje na granicy swoich możliwości, nie widząc momentu, gdy warto odpuścić.

Z góry zakłada, że w danej rywalizacji nie ma szans i dlatego odpuszcza, zupełnie nie podejmuje prób lub udaje, że ją to nie obchodzi.

WIEDZA W PIGUŁCE

Przeczytaj wpisy dostępne na blogu i dowiedz się więcej o koncepcji rozwoju w oparciu o mocne strony, która została stworzona przez Donalda O. Cliftona.

Jeśli chcesz odkrywać talenty Gallupa razem ze mną i Tropicielami Talentów, to sprawdź jakie masz możliwości z Sklepie Tropicieli

Więcej o tym talencie usłyszysz w podcaście Talenty Dużych i Małych
Odcinek 065: Talent Rywalizacja [Competition]

Poszukaj podcastu w bibliotece audycji w swojej aplikacji w telefonie komórkowym:
Apple Podcast
Spotify
GooglePodcast
Stitcher

W każdym odcinku:
 • ciekawostki o talencie,
 • rozmowa o nazwie w innych językach i definicja wg Gallupa,
 • sonda uliczna czyli wypowiedzi osób z tym talentem,
 • podpowiedzi do samoobserwacji,
 • wskazówki jak korzystać z talentu w edukacji,
 • strategie rodzicielskie.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze