Osoby, które wyróżnia cecha Ukierunkowania, potrafią wyznaczyć sobie kierunek, podążać nim i dokonywać korekt niezbędnych do tego, aby trzymać się obranego kursu.

Definicja talentu wg Gallupa*)

Dokąd zmierzam? Pytasz o to siebie każdego dnia. Jako osoba o silnej potrzebie koncentrowania się na określonym celu, potrzebujesz jasno wytyczonego kierunku. Bez tego twoje życie i twoja praca mogą szybko stać się frustrujące. Dlatego każdego roku, każdego miesiąca, a nawet każdego tygodnia robisz to, co lubisz, czyli wyznaczasz sobie cele.

Twoje cele – czy to krótko, czy długoterminowe – łączy kilka istotnych cech. Są konkretne, wymierne i ograniczone ramami czasowymi. Posłużą ci one później jako kompas przy ustalaniu priorytetów i wprowadzaniu poprawek, dzięki którym wrócisz na właściwy tor.

Ta potrzeba ukierunkowania ma w sobie siłę sprawczą, ponieważ działa niczym filtr – instynktownie oceniasz, czy dane działanie pomoże ci przybliżyć się do osiągnięcia twojego celu, czy też nie. Rezygnujesz z tych działań, które do niego nie prowadzą. W rezultacie jesteś wydajny/a. Naturalnie, drugą stroną medalu jest to, że denerwują cię spóźnienia, przeszkody, a nawet zmiany kierunku, bez względu na to, jak bardzo są one intrygujące.

Wszystko to sprawia, że jesteś niezwykle cennym członkiem zespołu. Kiedy inni zaczynają zbaczać z głównej drogi, ty sprowadzasz ich na nią z powrotem. Twoja cecha przypomina każdemu, że coś, co nie pomaga ci dotrzeć do celu, nie jest ważne. A skoro nie jest ważne, nie jest też warte twojego czasu. Pilnujesz, żeby ludzie nie zbaczali z obranego kursu.

*) Źródło:  M.Buckingham, D.Clifton „Teraz, odkryj swoje silne strony”, MT Biznes 2006, str. 117

Co mówią osoby z tym talentem?

Czy możemy ustalić konkretny cel działania?

Najlepiej mi się pracuje rankiem, gdy jest cicho i spokojnie.

Z tego co opowiadasz, wyłania mi się taki jasny obraz sprawy.

Rozumiem, że to Cię interesuje, ale teraz mieliśmy skupić się na tym zadaniu.

Słowniczek

 • Zorientowany na cel
 • Wytrwały
 • Postępujący konsekwentnie
 • Samonapędzający się
 • Sprawnie działający
 • Odporny na czynniki rozpraszające

Obserwacje talentu

Przykłady działań i sposobów zachowania osoby z talentem Ukierunkowanie, wtedy gdy ten dar działa i pomaga oraz momentów, gdy przeszkadza lub utrudnia.
Wykorzystaj je jako inspiracja do tego, by lepiej obserwować swoje unikatowe działanie tego talentu.

Działa i/lub pomaga

W działaniu opiera się na konkretnie wybranym i jasno zdefiniowanym kierunku. Atrybutami wybranego celu są jego wymierność, klarowność i ramy czasowe.

Jest dobrym obserwatorem i w razie potrzeby wie, jak korygować kurs działania własnego lub zespołu, aby pozostać na dobrej drodze.

Potrafi zidentyfikować rzeczy, które ją rozpraszają i zminimalizować ich oddziaływanie na podjęte działanie. Ma sprawdzone sposoby na to, by się skoncentrować i odpowiednio wyostrzyć zmysły.

Daje poczucie właściwie wybranego kursu, inni wiedzą, że dzięki jej skupieniu cel zostanie zrealizowany.

Ustala punkty kontrolne na drodze do celu, dzięki temu dokładnie wie, jaki zrobiła progres i ile należy jeszcze włożyć wysiłku, by dotrzeć do mety.

Postawa wytrwałości i silna chęć dotarcia do wybranego punktu może być motywująca dla innych.

Klaryfikuje i z precyzją określa azymut działania dla siebie i innych członków w zespole.

Jest świadoma swojego rytmu dobowego i momentów najwyższej koncentracji. Dlatego tak organizuje swoje aktywności, by efektywnie wykorzystać naturalny wigor.

Utrudnia i /lub przeszkadza

Wyznacza sobie zadania i cele, które są zbyt mgliste i niejasne, przez to traci czas i energię do podążania w nieokreślonym kierunku albo zupełnie niewłaściwym.

Sama widzi i rozumie kierunek działania, ale nie potrafi opowiedzieć o tym innym. Zbyt pochłonięta własnym działaniem, zapomina o czynniku ludzkim.

Wymaga od innych, by podobnie jak ona koncentrowały się na wybranym kierunku. Może być postrzegana jako mało elastyczna władcza (apodyktyczna).

Realizację danego celu tak bardzo przedkłada ponad pozostałe priorytety i obszary funkcjonowania, że cierpi na tym jej dobrostan życiowy. Zestresowana.

Działa na zasadzie konia pociągowego z klapkami na oczach. Nawet kątem oka nie obserwuje ewentualnych zmian, które warto wziąć pod uwagę w dalszym podążaniu do celu.

Łatwo daje się zdekoncentrować i odciągnąć z raz wybranego kursu. Nie panuje nad czynnikami rozpraszającymi jej uwagę, ulega im, a przez to traci energię.

Tak mocno koncentruje się na wybranych aspektach życia, że w konsekwencji izoluje się społecznie i/lub intelektualnie.

WIEDZA W PIGUŁCE

Przeczytaj wpisy dostępne na blogu i dowiedz się więcej o koncepcji rozwoju w oparciu o mocne strony, która została stworzona przez Donalda O. Cliftona.

Jeśli chcesz odkrywać talenty Gallupa razem ze mną i Tropicielami Talentów, to sprawdź jakie masz możliwości z Sklepie Tropicieli

Więcej o tym talencie usłyszysz w podcaście Talenty Dużych i Małych
Odcinek 049: Talent Ukierunkowanie [Focus]

Poszukaj podcastu w bibliotece audycji w swojej aplikacji w telefonie komórkowym:
Apple Podcast
Spotify
GooglePodcast
Stitcher

W każdym odcinku:
 • ciekawostki o talencie,
 • rozmowa o nazwie w innych językach i definicja wg Gallupa,
 • sonda uliczna czyli wypowiedzi osób z tym talentem,
 • podpowiedzi do samoobserwacji,
 • wskazówki jak korzystać z talentu w edukacji,
 • strategie rodzicielskie.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze