Osoby, które wyróżnia cecha Stratega, tworzą alternatywne sposoby postępowania i przebiegu wydarzeń. Napotykając jakiekolwiek sytuacje, potrafią szybko dostrzec w nich istotne i znaczące schematy oraz kwestie.

Definicja talentu wg Gallupa*)

Cecha Stratega daje ci orientację pośród bezładu i pozwala odnajdywać właściwą drogę. Tego nie można się nauczyć. Jest to specyficzny sposób myślenia, charakterystyczne podejście do świata jako całości, perspektywa, która pozwala ci dostrzec schemat tam, gdzie inni widzą tylko gmatwaninę.

Będąc świadomym/świadomą tych schematów, przeglądasz w głowie alternatywne wersje wydarzeń, zawsze zadając pytania: „A co, gdyby się stało tak… , a gdyby stało się inaczej?”
To stale powracające pytanie pozwala ci dostrzec, co kryje się za zakrętem. Potrafisz wówczas odpowiednio ocenić potencjalne przeszkody.

Kierowany/a wizją tego, dokąd każda z dróg prowadzi, zaczynasz wybierać. Odrzucasz te drogi, które wiodą donikąd. Odrzucasz te, które na końcu stawiają opór. Odrzucasz wreszcie te, które prowadzą do chaosu wynikającego z zamieszania.

Wybierasz i selekcjonujesz, dopóki nie znajdziesz się na wybranej przez siebie drodze – twojej strategii. Mając plan działania ruszasz do ataku. Twoja cecha Stratega sprawia, że zadajesz pytanie „Co będzie jeśli…?” Wybierz. Atakuj.

*) Źródło:  M.Buckingham, D.Clifton „Teraz, odkryj swoje silne strony”, MT Biznes 2006, str. 133

Co mówią osoby z tym talentem?

Proponuję przyjąć taką strategię…

To jest dobra opcja na tę sytuacje. Pozwól, że przedstawię Ci jeszcze dwie możliwe.

A gdyby tak zrezygnować z …….., wprowadzić takie działanie ……, to może szybciej osiągniemy zamierzony efekt.

Słowniczek

 • Kreatywny i twórczy
 • Klarowny
 • Jednoznaczny
 • Świadomy istnienia różnych opcji
 • Przewidujący
 • Selektywny
 • Przemyślany/ trzeźwo myślący
 •  

Obserwacje talentu

Przykłady działań i sposobów zachowania osoby z talentem Strateg, wtedy gdy ten dar działa i pomaga oraz momentów, gdy przeszkadza lub utrudnia.
Wykorzystaj je jako inspiracja do tego, by lepiej obserwować swoje unikatowe działanie tego talentu.

Działa i/lub pomaga

Ma dar widzenia spraw z lotu ptaka, od źródeł, poprzez cały nurt i przebieg, po zakończenie. Dzięki temu przewiduje i klaruje możliwe drogi dojścia do ostatecznego, zamierzonego celu.

Układa alternatywne ścieżki prowadzące do realizacji celu lub zadania.

Na spokojnie i trzeźwo ocenia posiadane opcje i intuicyjnie wybiera te najbardziej realne, godne uwagi, a w ostatecznym rozrachunku najbardziej efektywne.

Jest osobą kreatywną i z wyobraźnią, a jej propozycje są przemyślane i spójne.

Planując lub określając strategię działania chce poświęcić właściwą ilość czasu na prognozowanie i kreowanie rozwiązań, gdyż nie chce ominąć możliwych opcji.

Służy jako wsparcie, gdy ktoś zwraca się o pomoc co do wyboru kierunku i czuje się skołowany przez pojawiające się problemy lub trudności. Widzi wyjście z różnych sytuacji.

Swoją strategię potrafi przedstawić w sposób prosty i zrozumiały swoim odbiorcom, a to daje szansę na jej akceptację i właściwe wdrożenie.

Utrudnia i /lub przeszkadza

Jest typem, który ciągle wyrzuca z siebie nowe rozwiązania i strategie, podczas gdy te, już wygenerowane, nie zostały jeszcze omówione i przeanalizowane.

Jest ciągle zajęta tworzeniem lub kreowaniem różnych rozwiązań, bez wyboru konkretnej. Nie dokonuje oceny ich sensowności.

Ilość i wieloznaczność przedstawianych pomysłów przytłacza inne osoby. Nie nadążają za jej tokiem myślenia.

Brak kreatywności u innych i sposób myślenia skupiony na tu-i-teraz drażni ją i wywołuje frustrację.

Ciągle dopracowuje swoje pomysły, sprawdza rozwiązania w fazie planowania, co przeciąga podjęcie ostatecznej decyzji co do wyboru najlepszej ścieżki.

Z łatwością generuje możliwe opcje i błyskawicznie dokonuje ich selekcji, co może wywoływać u innych poczucie zamętu i braku zrozumienia.

Naturalna skłonność do strategicznego myślenia i otwarte mówienie o swoich pomysłach może powodować u innych poczucie umniejszania lub dyskredytowania ich koncepcji i sposobów, w jaki chcą osiągnąć cel.

WIEDZA W PIGUŁCE

Przeczytaj wpisy dostępne na blogu i dowiedz się więcej o koncepcji rozwoju w oparciu o mocne strony, która została stworzona przez Donalda O. Cliftona.

Jeśli chcesz odkrywać talenty Gallupa razem ze mną i Tropicielami Talentów, to sprawdź jakie masz możliwości z Sklepie Tropicieli

Więcej o tym talencie usłyszysz w podcaście Talenty Dużych i Małych.
Odcinek 057: Talent Strateg [Strategic]

Poszukaj podcastu w bibliotece audycji w swojej aplikacji w telefonie komórkowym:
Apple Podcast
Spotify
GooglePodcast
Stitcher

W każdym odcinku:
 • ciekawostki o talencie,
 • rozmowa o nazwie w innych językach i definicja wg Gallupa,
 • sonda uliczna czyli wypowiedzi osób z tym talentem,
 • podpowiedzi do samoobserwacji,
 • wskazówki jak korzystać z talentu w edukacji,
 • strategie rodzicielskie.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze