JAK ZROBIĆ I ILE KOSZTUJE
BADANIE CLIFTONSTRENGTHS znane jako TEST GALLUPA?

W TYM AKTYKULE znajdziesz odpowiedzi na pytania:

/* Co to jest badanie CliftonStrengths?
/* Gdzie można je wykonać?
/* Ile kosztuje udział w badaniu?
/* Jak przebiega test Gallupa?
/* Wynik badania z bazie Gallup Access
/* Raporty prezentujące wynik badania
/* Co mogę zrobić dalej?

Instytut Gallupa (dziś po prostu Gallup) to najstarsza organizacja zajmująca się badaniem opinii publicznej, którą w 1935 roku założył George Gallup.

W latach 60. ubiegłego stulecia działalność Instytutu Gallupa splotła się z naukowymi badaniami psychologa i profesora Uniwersytetu Nebraska – Donalda O. Cliftona.
W Gallupie zaczęła się wówczas nowa era – era odkrywania naturalnego ludzkiego potencjału.

Donald O. Clifton ( 1924-2003) poszukiwał odpowiedzi na pytanie, co dobrego jest w ludziach i jak te cechy przyczyniają się do osiąganych przez nich sukcesów.

Odkrył, że tajemnica ludzi, którzy odnieśli sukces w wybranych rolach, tkwi w umiejętności dostrzeżenia własnych silnych stron i organizowaniu swojego życia w sposób umożliwiający ich wykorzystanie.

W trakcie swoich badań Donald O. Clifton określił ponad 400 najczęściej spotykanych cech ludzkich, a następnie pogrupował je w 34 zbiory charakterystyk, które dziś znane są jako 34 talenty Gallupa.

Pracując w Instytucie Gallupa, stworzył badanie umożliwiające poznanie swojej kombinacji 34 talentów. Badanie to nosi nazwę CliftonStrengths® i na dzień dzisiejszy wykonało je ponad 31 milionów osób*) na świecie.
*) dane z maja 2024 roku.

W 2002 roku Amerykańskie Zrzeszenie Psychologów (The American Psychological Association) nazwało Donalda O. Cliftona Ojcem Psychologii Pozytywnej lub inaczej psychologii opartej na mocnych stronach (the Father of Strenghts-Based Psychology).

Co to jest badanie CliftonStrengths?

Badanie talentów Gallupa CliftonStrengths® (znane jako test Gallupa) jest jednym z wielu dostępnych na rynku testów psychometrycznych czyli standaryzowanych i obiektywnych pomiarów danych atrybutów lub zachowania człowieka.

W przypadku testu Gallupa można powiedzieć, że to „narzędzie oceny normalnej osobowości z punktu widzenia psychologii pozytywnej”, zgodnie z tym co podaje Gallup na swoich stronach.

Udział w badaniu porządkuje wszystkie 34 talenty Gallupa, od tych które są Twoimi dominującymi i najbardziej widocznymi, po te które używasz najrzadziej lub wcale.

Kombinacja talentów Gallupa jest unikatowa dla Ciebie, a szansa na spotkanie osoby z podobnym zestawem dominujących talentów jest jak

1 do 33 000 000.
Kombinacja talentów jest unikatowa dla Ciebie,
to
Twoje talentowe DNA.

Trafność wyniku badania jest obecnie oceniana bardzo wysoko, stąd też rosnąca na całym świecie jego popularność. Skuteczność i wiarygodność badania jest oceniana przez Instytut Gallupa, a Raport walidacyjny jest możliwy do pobrania w serwisie Gallupa.

Gdzie można wykonać?

Test Gallupa jest badaniem on-line i można go wykonać jedynie na oficjalnych stronach Gallupa. Dostęp do badania jest płatny i możliwy poprzez wykupienie odpowiedniego kodu dostępu.

Nie ma bezpłatnego badania talentów Gallupa, a wszelkie propozycje takiego udziału są prawdopodobnie fałszywymi stronami lub innymi bezpłatnymi badaniami psychologicznymi.

Test Gallupa CliftonStrengths może być wykonany przez młode osoby, już od 16 roku życia i obecnie jest on dostępny w ponad 30 różnych językach.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat wieku, od którego można badać talenty Gallupa, to polecam przeczytać wpis o rodzajach testu Gallupa i kryteriach, które wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego w zależności od wieku.

Dodatkowo możesz przeczytać wpis o 20 najczęściej zadawanych pytaniach, w którym odpowiadam między innymi na takie pytania:

Ile kosztuje udział w badaniu?

Decydując się na udział w badaniu talentów Gallupa, Twoje wszystkie 34 cechy od razu są porządkowane od dominujących po recesywne. Dlatego w badaniu wystarczy wziąć udział tylko raz. Nie ma potrzeby powtarzania badania.

Kod dostępu do badania daje możliwości uzyskania dwóch rodzajów informacji:

  • TOP5 CliftonStrengths czyli wynik prezentujący 5 pierwszych dominujących cech,
  • CliftonStrengths 34 czyli wynik, który pokaże uporządkowanie wszystkich 34 talentów.

Istnieje dodatkowo kod dostępu, który osobom znającym wynik 5 pierwszych dominujących talentów Gallupa, umożliwia dostęp do układu pozostałych 29 talentów czyli tych od 6 do 34 miejsca w kombinacji talentowej. Kod ten na stronach Gallupa nazywa się CliftonStrengths 34 Upgrade.

Ceny kodów najlepiej sprawdzać bezpośrednio w serwisie Gallupa. W marcu 2023 roku ceny za kody przedstawiają się w następujący sposób:

  • TOP5 CliftonStrengths – 105 zł
  • All34 CliftonStrengths – 315 zł
  • CliftonStrengths 34 Upgrade – 265 zł

Jeśli nie wiesz, który kod do badania wybrać, to przeczytaj wpis na blogu, w którym podpowiadam co lepsze- TOP5 czy cały profil All34.

Możesz też skorzystać z pakietów na odkrywanie talentów dla młodzieży i dorosłych dostępnych na stornach Tropicieli Talentów. Dużo więcej na ten temat jest w zakładce Strefa Tropicieli lub Sklep.

Jak przebiega test Gallupa?

Choć przez wiele osób badanie CliftonStrengths nazywane jest testem, to jego wykonanie nie powoduje, że można go zdać lub też nie. W badaniu każda odpowiedź i każdy Twój wybór jest dobry, gdyż jest związany z tym, jak właśnie Ty myślisz, odczuwasz i zachowujesz się.

Chodzi przecież o to, by odkryć Twój wzorzec zachowania, a nie dopasowywać go do oczekiwanych wyników czy określonych z góry profilów osobowości.

Dlatego, przystępując do badania, myśl o tej aktywności jak o możliwości odkrycia i poznania siebie, jak o inwestycji w swój rozwój osobisty. Pozytywne i otwarte podejście, a jednocześnie szczere udzielanie odpowiedzi jest najlepszym gwarantem uzyskania zgodnych z rzeczywistością wyników.

Czyż nie po to wykonujemy badanie talentów Gallupa, by poznać lepiej siebie takim, jakim się jest?

Test Gallupa CliftonStrengtyhs składa się ze 177 par stwierdzeń. Stwierdzenia te opisują rozmaite sytuacje zarówno z obszaru życia zawodowego, szkolnego jaki i prywatnego.

Opisy w parach są dobrane według klucza znanego tylko jego twórcom, ale mogę śmiało napisać, że nie są wprost wykluczające się czy uzupełniające. Czasami opisują kompletnie dwie różne sytuacje, z których żadna nam nie odpowiada, a czasami obie wydają nam się bliskie.

Zadaniem osoby wykonującej badanie jest ocena, które stwierdzenie jest bliższe jej sposobowi działania, a do tego służy jej 5 stopniowa skala. Poniżej zamieszczam ilustrację przykładowego pytania, będącego częścią instrukcji badania CliftonStrengths.

Na decyzję o tym, które stwierdzenie jest bliższe naturalnym sposobom działania biorący w badaniu mają 20 sekund przy każdym stwierdzeniu. To ma skłaniać do intuicyjnego, a co za tym idzie opartego o najsilniejsze połączenia synaptyczne, dokonywania wyboru.

Średni czasy wykonania całego badania to między 35-45 min. Badanie nie można przerwać czyli w trakcie nie ma przycisku „pauza” lub „zachowaj na później”. Raz rozpoczęte musi być całkowicie wykonane.

Dla osób mających orzeczenie o dysleksji lub mających inne problemy w kwestii czytania Gallup daje możliwość wyłączenia 20 sekundowego limitu czasu. O tym jak wyłączyć limit czasu można przeczytać w serwisie Gallupa.

Wynik badania w Gallup Access

Po zakończeniu badania wynik kombinacji talentowego DNA jest dostępny w bazie Gallup Access. Baza ta działa na zasadzie konta klienta i daje stały dostęp do wyniku, który można odczytywać dowolną ilość razy logując się to tego konta.

Założenie konta klienta w bazie Gallup Access jest obowiązkowe w momencie, gdy chcemy wykonać badanie CliftonStrengths.

Baza Gallup Access prezentuje uzyskany wynik badania układu talentów Gallupa w przejrzysty sposób. Jest też bardzo wartościowym źródłem wiedzy o tym, jak poznawać, rozwijać i korzystać z mocy swojego potencjału. Ogromnie zachęcam do jej dokładnego obejrzenia, przeklinania przez menu główne, jak i przez pozostałe zakładki.

Na szczególną uwagę zasługuje interaktywna tablica wyników, w której można nacisnąć każdy kafelek z nazwą talentu i uzyskać o nim jeszcze więcej informacji. Poniżej widok mojego wyniku w bazie wraz z tablicą i talentowym DNA.

W prawym górnym roku bazy istnieje możliwość zmiany języka interfejsu.

Raporty prezentujące wynik badania

W bazie Gallup Access jest możliwość pobrania Raportów prezentujących uzyskany wynik układu talentów. Można je otworzyć z poziomu Menu głównego > CliftonStrengths, a następnie wybrać sekcję Raporty.

W zależności od tego czy masz dostęp do wyniku swoich 5 dominujących talentów czy też układu całego panelu 34 talentów, Raporty będą miały inny wygląd i kolorystykę.

Raport Talentów Gallupa CliftonStrengths 34 Results

Raport Your ClitfornStrengths 34 Results w najbardziej rozbudowany sposób prezentuje wynik i jest dostępny w języku angielskim.

Opisy dominujących talentów są spersonalizowane- część Why your (nazwa talentu) is unique. Oznacza to, że opisy te są przygotowane specjalnie dla Ciebie i biorą pod uwagę dynamikę dominujących talentów. Dzięki temu dowiadujesz się jak talenty wzajemnie oddziaływają na siebie, jak ich potencjał jest charakterystyczny właśnie dla Ciebie.

Poza tym Raport ten zawiera wskazówki i aktywności, które można wykorzystać, by wzmacniać i rozwijać swoje pierwsze 10 talentów- część Take action to maximize your potential, a dodatkowo co robić, by nie wpadać w pułapki talentowe- część Watch out for blind spots.

W przypadku gdy masz dostęp do wyniku swoich pierwszych 5 dominujących talentów podobną funkcję spełnia Raport Przewodnik po mocnych stronach / Strengths Insight Guide. Pobierając wersję pdf tego Raportu przy włączonym języku polskim część związana z opisem spersonalizowanym talentów zawsze będzie wyświetlana w języku angielskim.

Od stycznia 2024 roku dotychczasowy Przewodnik po mocnych stronach / Strengths Insight Guide został zastąpiony nowym Raportem CliftonStrengths TOP5. Wszystko co warto wiedzieć o nowym Raporcie dowiesz się z wpisu na blogu >>> sprawdź tutaj.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak skorzystać z Raportu talentów, szczególnie z CliftonStrengths 34 Results to zobacz materiał filmowy przygotowany przez Instytut Gallupa.

Niezależnie jaki kod dostępu do badania CliftonStrengths zakupisz, zawsze masz możliwość pobrania Raportu talentów w języku polskim.

Raporty te noszą nazwy Raport głównych cech (lub Zestawienie Twoje główne cechy) / Your Signature Theme Report.

W tym Raporcie opisy talentów są uniwersalne. Oznacza to, że każda osoba, która dla przykładu posiada dominujący talent Bliskość lub Odpowiedzialność, ma ten opis taki sam.

Pobranie z bazy Gallup Access Raportów w formie dokumentów pdf oraz ich dokładna lektura są pierwszymi krokami na drodze do lepszego zrozumienia odkrytego naturalnego potencjału.

Co mogę zrobić dalej?

Jesteś zdecydowana lub zdecydowany by określić swoje talenty Gallupa i wziąć udział w badaniu CliftonStrengths to serdecznie gratuluję! To dobry krok na drodze osobistego rozwoju.

Jeśli zaś chcesz, by towarzyszyć Ci w tej drodze czujesz, że potrzebujesz wsparcia to zapraszam do korzystania z bazy wiedzy o 34 talentach Gallupach na stronie Tropicieli Talentów, słuchania odcinków podcastu Talenty Dużych i Małych lub też wykorzystać jedną z możliwości prezentowanych w Strefie Tropicieli lub w Sklepie.

Moje propozycje dla Ciebie:

Masz pytania? Coś nie jest jasne? Napisz do mnie przez formularz kontaktu.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marek
Marek
Gość
24 dni temu

Bardzo ładnie to wytłumaczyłaś, nawet nie mam dodatkowych pytań może poza jednym, czy warto robić taki test po sześćdziesiątce?