Osoby, które wyróżnia cecha Integratora, akceptują innych.
Są świadome tego, że istnieją ludzie odrzuceni i podejmują wysiłek, aby ich włączyć do grupy.

Definicja talentu wg Gallupa*)

Zakreśl większe koło. Ta filozofia przewodzi twojemu życiu. Chcesz, by każdy mógł przyłączyć się do grupy i poczuł się jej częścią. W przeciwieństwie do ludzi, których pociągają elitarne grupy, ty w teorii i praktyce unikasz takich stowarzyszeń, które zamykają się na innych. Chcesz poszerzać krąg tak, aby jak najwięcej ludzi mogło skorzystać z podpory, jaką może stanowić grupa.

Nie tolerujesz widoku, kiedy ktoś pozostawiony na zewnątrz zagląda przez okno. Jaki chłód musi towarzyszyć takiej izolacji. „Zakreśl większe koło” – mówisz. „Wciągnij ich do środka tak, aby poczuli ciepło”.

Instynkt nakazuje ci tolerancję. Nie zwracasz uwagi na rasę, płeć, narodowość, osobowość,
czy religię. Rzadko oceniasz innych. Rzucona mimochodem uwaga mogłaby zranić czyjeś uczucia. A dlaczego miałbyś/miałabyś to robić, jeżeli nic i nikt cię do tego nie zmusza.

Twoja tolerancyjna natura niekoniecznie wynika z wiary w to, że każdy z nas jest inny i że powinniśmy respektować te różnice. Zasadza się raczej na przekonaniu, że w gruncie rzeczy wszyscy jesteśmy tacy sami. Wszyscy jesteśmy tak samo wyjątkowi, tak samo ważni. I dlatego nie można ignorować nikogo. Każdy powinien gdzieś przynależeć. To jest minimum, na które wszyscy zasługujemy.

*) Źródło:  M.Buckingham, D.Clifton „Teraz, odkryj swoje silne strony”, MT Biznes 2006, str. 121

Co mówią osoby z tym talentem?

Chodź i przyłącz się do nas.

Nie możemy tak zostawić jej/jego bez słowa. To nie fair.

Powiedz mi, z jakiego powodu nie jesteś już w drużynie.

To podejście zupełnie mi nie odpowiada, gdyż nie każdy mógł powiedzieć co myśli.

Słowniczek

  • Akceptujący
  • Przyjmujący do wiadomości
  • Nastawiony na interakcję
  • Scalający
  • Spostrzegawczy i przenikliwy
  • Z szeroką perspektywą
  • Zorientowany na ludzi
  • Wrażliwy

Obserwacje talentu

Przykłady działań i sposobów zachowania osoby z talentem Integrator, wtedy gdy ten dar działa i pomaga oraz momentów, gdy przeszkadza lub utrudnia.
Wykorzystaj je jako inspiracja do tego, by lepiej obserwować swoje unikatowe działanie tego talentu.

Działa i/lub pomaga

Posiada wewnętrzny miernik aprobaty społecznej czyli obserwując sytuację i swoje otoczenie celnie określa osoby, które są wykluczone, stoją obok lub nie są akceptowane.

Świadomie podejmuje odpowiednie kroki, by scalić swoje otoczenie. Robi to umiejętnie i z właściwą sobie subtelnością.

Ma dar akceptowania u innych cech, zachowań i postawy, które traktuje jako zasób warty włączenia do grupy, kręgu znajomych lub zespołu.

Dostrzega szerszy kontekst wykluczenia, określa jego źródło lub możliwe przyczyny.

W zespole tworzy atmosferę gościnności i ciepłego przyjęcia. Dzięki niej nowi członkowie szybciej uzyskują aprobatę dotychczasowych członków i integrują się.

Potrafi znaleźć wspólną płaszczyznę dla różnych osób, grup społecznych i kulturowych, redukuje podejście selektywne i wykluczenie. Ułatwia komunikację.

Otwarta na różnorodność, często staje się rzecznikiem odrzuconych i izolowanych, których głos jest nie słyszany i nie brany pod uwagę. Nie chodzi jej o szukanie konsensusu, a o branie pod uwagę różnych opinii.

Utrudnia i /lub przeszkadza

Ma tendencję do zbyt szerokiego i wielowątkowego określania sytuacji osób i/lub grup, tak że ostatecznie błędnie lub w ogóle nie definiuje wspólnych obszarów do integracji.

W kwestii zapraszania do grupy jest mało wymagająca i niewybredna. Bez refleksji i zastanowienia poszerza kręgi znajomych, robiąc to pod hasłem integracji i tolerancji.

Swoje opinie i podejście opiera na stereotypach, nie widzi „drugiego dna”.

Krytykuje innych za brak tolerancji, nie stara się dostrzec prawdziwych powodów podejścia danej osoby, grupy czy społeczności.

Nie akceptuje u innych potrzeby odizolowania i braku przynależności, a brak osiągniętego efektu asymilacji ocenia jako osobistą porażkę.

Bierze pod uwagę zbyt wiele głosów i opinii, co nie prowadzi ani do większej spójności między ludźmi, ani do ustalenia, co tak naprawdę jest wspólną płaszczyzną dla danej grupy, zespołu czy społeczności.

Mając postawę działania z ludźmi dla ludzi, nie dostrzega indywidualnej potrzeby integracji się na płaszczyźnie jeden-na jeden. Myśli, że w grupie i razem jest raźniej, co dla danej osoby może akurat nie być odpowiednie.

Więcej o talentach Gallupa dla dorosłych usłyszysz w podcaście Talenty Dużych i Małych

Poszukaj podcastu w bibliotece audycji w swojej aplikacji w telefonie komórkowym:
Apple Podcast
Spotify
GooglePodcast
Stitcher

W każdym odcinku:
  • ciekawostki o talencie,
  • rozmowa o nazwie w innych językach i definicja wg Gallupa,
  • sonda uliczna czyli wypowiedzi osób z tym talentem,
  • podpowiedzi do samoobserwacji,
  • wskazówki jak korzystać z talentu w edukacji,
  • strategie rodzicielskie.

Jeśli chcesz odkrywać talenty Gallupa razem ze mną i Tropicielami Talentów, to sprawdź, jakie masz możliwości z Sklepie