TALENTOWA MATEMATYKA

Pamiętam jak odkrycie moich własnych talentów Gallupa było pewnego rodzaju objawieniem, połączonym z radością i małym zakłopotaniem. Czytałam swój Strengths Insight Report i nie mogłam uwierzyć, że te wszystkie informacje są o mnie. Brzmiały prawdziwie i przekonująco. Momentami towarzyszyła mi nawet myśl ”Skąd oni to o mnie wiedzą?”.

Moja przygoda z talentami mogłaby się skończyć w tamtym czasie. Miałam w ręku raport, znałam swoje TOP5 talentów i życie jawiło się we wspaniałych barwach. I wtedy usłyszałam, że w kwestii talentów to jeszcze nie wszystko. Że teraz to dopiero czeka mnie praca i  że powinnam przekuć moje talenty na mocne strony.

Czyli co zrobić? Jak mam z talentu zrobić mocną stronę i o co chodzi w tym przekuwaniu?

Z pomocą przyszedł wzór na mocną stronę.

Talentowa matematyka

Zacznijmy od przypomnienia podstawowych Gallupowych pojęć.

Więcej na temat definicji talentu wg Instytutu Gallupa i o tym skąd biorą się nasze talenty przeczytasz we wpisie, gdy klikniesz tutaj.

To w takim razie co trzeba zrobić, by przekuć ten talent w mocną stronę? Okazuje się, że trzeba wykonać proste działanie czyli dorzucić do talentu tajemniczy składnik, by stały się mocnymi stronami.

Wzór na mocną stronę możesz znaleźć w książce Toma Rath’a „Strengths Finder 2.0”, gdzie została opisana w oparciu o przykłady osób, które odkryły talenty.

Co oznacza to równanie?

Równanie mówi wprost, że trzeba wziąć swój talent lub talenty i w nie zainwestować, by stały się mocnymi stronami. Mówiąc inaczej, by poczuć swoją MOC, by nabrać wiatru w żagle trzeba pamiętać o dwóch kwestiach:

Po pierwsze mocna strona potrzebuje talentów – czyli musisz znać swoje talenty, aby w ogóle móc lepiej zrozumieć siebie. Przecież talenty to Twoje naturalne sposoby myślenia, zachowania i odczuwania, więc każdy z nas je ma. Aby myśleć o swoich mocnych stronach, ważne jest, by najpierw odkryć i poznać swoje talenty.

Po drugie mocna strona potrzebuje Twojego osobistego zaangażowania czyli zainwestowania w odkryte talenty Twojego czasu, a potem praktykowania w oparciu o wiedzę i potrzebne umiejętności.

Samo odkrycie, zapoznanie się z Raportem i wrzucenie go do szuflady nie daje Ci możliwości powiedzenia, że już masz lub znasz swoje mocne strony. Jeśli chcesz używać swoich talentów produktywnie, musisz w nie zainwestować.  A inwestowanie w talenty odbywa się poprzez ciągłą praktykę i ćwiczenie, które to z kolei zajmują czas i energię. U jednych inwestowanie trwa 2 miesiące, u innych rok, a u innych jest już ciągłym procesem rozwoju osobistych zasobów.

To trochę tak, jakbyś miał milion złotych i trzymając je w domu w sejfie myślał, że procenty będą się same namnażać. Niestety wiadomość jest taka, że nie będą. Dopiero Twoje osobiste zaangażowanie, poświęcenie określonego czasu, zorientowanie się, jakie są rodzaje lokat lub inne instrumenty finansowe, które przyniosą te procenty (wiedza) oraz podjęcie działania, próby założenia lokaty, sukcesy i lekcje finansowych aktywności (umiejętności) mogą przynieść oczekiwany procent.

W książkach Instytutu Gallupa często możesz znaleźć przykład, gdzie talenty porównane są do mięśni. Wiadomo, że każdy mięśnie ma. Natomiast jeśli chcesz mieć piękną sportową sylwetkę, to tylko poprzez ćwiczenia, wysiłek i osobiste zaangażowanie możesz zmienić mięśnie w muskuły. Ta myśl powinna motywować Cię do działania i wpłynąć na Twoje osobiste zaangażowanie na drodze rozwoju swoich TOP5.

Dopiero połączenie talentu z Twoim osobistym zaangażowaniem i świadomą inwestycją w ich rozwój pozwoli przekształcić Twoje naturalne zasoby i potencjał w ogromną siłę – w Twoje mocne strony. A stąd już tylko krok do odnoszenia sukcesów w życiu zawodowym, rodzinnym, towarzyskim czy każdym innym.

Rodzice inwestują, dzieci procentują

W przypadku młodych nastoletnich osób kwestia osobistego zaangażowania czyli inwestowania w swoje talenty jest bardzo związana z rolą rodziców lub opiekunów.

Samo odkrycie talentów dziecka poprzez Badaniae StrengthsExplorer to pierwszy krok.

Następnie młode osoby potrzebują ogromnego wsparcia od strony rodziców, by inwestowanie i przekuwanie talentów w dziecięcą MOC mogło w ogóle nastąpić. Dlatego w tym przypadku, jako rodzic, nie pozostawiaj swojego dziecka samego sobie z jego talentami TOP3. Zapoznaj się dokładnie z raportem, zrozum i zaakceptuj otrzymane wyniki, a następnie zacznij inwestować i osobiście zaangażuj się w rozwój mocnych stron dziecka. Ty będziesz inwestować, a dziecka talenty będą procentować, budując jego osobisty kapitał na przyszłość.

Twoja rodzicielska inwestycja i zaangażowanie:

  • Poświęć czas na obserwacje poznanych talentów i budowanie świadomości ich istnienia w Twoim dziecku. Tworzenie w domu środowiska sprzyjającemu praktykowaniu odkrytych talentów to podstawa Twojej rodzicielskiej inwestycji.
  • Bądź autentyczny. Okaż szczere i prawdziwe zainteresowanie talentami dziecka, dowiedz się więcej o nich, jakie dają sygnały, kiedy działają, a kiedy nie, czego potrzebują. Zdobywaj wiedzę o talentach dziecka.
  • Pozwalaj praktykować i rozwijać umiejętności, w których można wykorzystać talenty dziecka. Jeśli ma ono Centrum Uwagi zachęcaj do brania udziału w projektach w roli referenta lub prezentującego. Jeśli zaś ma Opiekuńczość zaproponuj na początek zakup małej roślinki, którą będzie zajmowało się dziecko.
  • Twoja inwestycja powinna bazować na pozytywach– zarówno w kwestii emocji, jak i udzielanych uwag, pochwał i wyrażanych przez Ciebie rodzicielskich obserwacji. Pozytywne podejście to podstawa, by inwestycja rosła w procenty w szybkim czasie.

Dzięki temu jak wytrawny bankier puścisz w ruch swoje domowe miliony, a Twój rodzinny skarb będzie precentował i korzystał  z tego co w nim najlepsze – dziecięcych MOCnych stron.

Talentowa matematyka wydaje się całkiem łatwa. Odkrywasz talent, dokładasz do niego odpowiednią inwestycję, by przekształcić go w mocną stronę.

W przypadku dzieci kluczowym staje się stwierdzenie „odpowiednia inwestycja”, która jest nierozerwalnie związana z postawą i działaniami rodziców. Dlatego też będąc rodzicem możesz wesprzeć odkrycie talentów, a potem pozytywnie wpływać na ich rozwój. W dużej mierze to zależy od Ciebie i działań jakie podejmiesz.

Inwestuj w talenty swojego dziecka z głową i pozytywnie. 🙂

Podobał Ci się ten tekst?
Napisz swój komentarz.
Dziękuję 🙂

talenty Gallupa nastolatek

Zapisz się na newsletter
i bądź na bieżąco z tym, co słychać u Tropicieli Talentów
.

Przy zapisie otrzymasz ABC Talentów Nastolatka –
Przewodnik dla Rodzica. >> Więcej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze