Osoby, które wyróżnia cecha Aktywatora, przyczyniają się do realizacji zadań dzięki temu, że potrafią swoje myśli obrócić w czyn.
Często są niecierpliwi.

Definicja talentu wg Gallupa*)

Kiedy zaczynamy? To pytanie stale powraca w twoim życiu. Rwiesz się do działania. Możesz nawet przyznać, że analizowanie bywa użyteczne albo, że dyskusje i debaty mogą rzucić nowe światło, jednak w głębi duszy jesteś przekonany/a, że tylko działanie się liczy. Tylko dzięki działaniu projekty stają się rzeczywistością. Gdy decyzja zostanie już podjęta, nie potrafisz nie działać.

Inni mogą się obawiać, że „są jeszcze ciągle rzeczy, których nie wiemy”, ale ciebie to nie zniechęca. Jeśli została podjęta decyzja o tym, żeby przedostać się na drugą stronę miasta, wiesz, że najszybsza droga to jazda od jednych czerwonych świateł do drugich. Nie będziesz siedzieć i czekać, aż wszystkie światła zmienią się na zielone.

Z twojego punktu widzenia działanie i myślenie nie wykluczają się. Tak naprawdę uważasz, że działanie jest najlepszym sposobem uczenia się. Podejmujesz decyzje, działasz, obserwujesz rezultaty i dzięki temu uczysz się. Taka nauka prowadzi do podejmowania coraz to nowych działań. Jak można się rozwijać w sytuacji, gdy nie ma nic, na co mógłbyś/mogłabyś reagować? Twoim zdaniem nie można.

Nieustannie musisz działać i podejmować kolejne kroki. W jaki inny sposób mógłbyś/mogłabyś zachować świeży i aktywny umysł? W rezultacie wiesz, że będziesz oceniany/a nie przez pryzmat tego, co mówisz i myślisz, ale przez pryzmat tego, co zrobiłeś/aś. Ty się jednak tego nie obawiasz. Perspektywa bycia ocenionym/ą w taki sposób podoba ci się.

*) Źródło:  M.Buckingham, D.Clifton „Teraz, odkryj swoje silne strony”, MT Biznes 2006, str. 102

Co mówią osoby z tym talentem?

Jestem gotowa/wy. To kiedy zaczynamy?

Wolę to doświadczyć i wyciągnąć wnioski, niż tak siedzieć i marudzić.

Nie martwcie się, damy radę. Najważniejsze, by ruszyć i wykonać te dwa pierwsze kroki.

Odwlekanie tego, może narazić nas na straty finansowe i utratę kilku klientów.

Słowniczek

 • Niecierpliwy
 • Wpływowy
 • Zorientowany na działanie
 • Chcący rozpoczynać
 • Inicjujący działanie
 • Jest jak czynnik przyśpieszający-katalizator
 • Napędzający
 • Dynamiczny

Obserwacje talentu

Przykłady działań i sposobów zachowania osoby z talentem Aktywator, wtedy gdy ten dar działa i pomaga oraz momentów, gdy przeszkadza lub utrudnia.
Wykorzystaj je jako inspiracja do tego, by lepiej obserwować swoje unikatowe działanie tego talentu.

Działa i/lub pomaga

Naturalnie zmienia myśli w działanie, pomysły w faktyczne aktywności. Świadoma, że dana akcja ma doprowadzać do konkretnych rezultatów.

Pozytywnie zachęca innych do rozpoczynania działania, przekroczenia linii startu. Dzieli się swoją energią i chęcią rozpoczynania.

Rozpoznaje symptomy zastoju lub strachu przed działaniem, świadoma momentu kiedy należy zainicjować akcję.

Rozumie, kiedy trzeba jeszcze policzyć do dziesięciu, a kiedy pchnąć innych, by ruszyli z miejsca. Ta świadomość daje jej możliwość wpływania na innych odpowiedniego do sytuacji.

Swoją energię kieruje na ustalenie konkretów- kolejnych kroków, oczekiwanych rezultatów. Wie, że samo mówienie nie sprawi, że coś się zadzieje.

Dobrze czuje się w sytuacjach nowych, dopiero rozpoczynanych lub inicjowanych. To właśnie tutaj może służyć swoim zmysłem aktywowania i przyspieszania.

Świadomie wzmaga w innych potrzebę pilności działania, mobilizuje i napędza, używa odpowiedniej argumentacji.

Utrudnia i /lub przeszkadza

Ze względu na swoją niecierpliwość wyskakuje przed szereg, popędza. Przez to inni mogą czuć się skołowani lub przymuszani do działania.

Wszelkie sytuacje przeciągającego się analizowania i szczegółowego planowania mogą wyprowadzać ją z równowagi, drażnić, a nawet wywoływać agresję.

Czekanie, mimo tego że istotne czy z wyższej konieczności, pozbawia ją energii i motywacji. Wycofuje się z działania.

Przez swoją zbyt dynamiczną postawę może być oceniana jako osoba żywiołowa, niespokojna lub niepewna. To może powodować wycofanie się innych, szczególnie tych z potrzebą przemyślenia i podjęcia decyzji na spokojnie.

Zdarza jej się najpierw działać, a potem myśleć, rzucać naprzód bez konkretnego planu i dlatego słyszy on innych „a nie mówiłam/łem”.

Męczy się w sytuacjach stabilnych i funkcjonujących według utartych torów. Może wtedy próbować wprowadzać niepotrzebne zwroty akcji, które w ostateczności osłabiają efektywność i realizację celu.

Krytycznie ocenia osoby mniej aktywne i żywiołowe, nie bierze pod uwagę ich opinii i zdania.

WIEDZA W PIGUŁCE

Przeczytaj wpisy dostępne na blogu i dowiedz się więcej o koncepcji rozwoju w oparciu o mocne strony, która została stworzona przez Donalda O. Cliftona.

Jeśli chcesz odkrywać talenty Gallupa razem ze mną i Tropicielami Talentów, to sprawdź jakie masz możliwości z Sklepie

Więcej o tym talencie usłyszysz w podcaście Talenty Dużych i Małych.
Odcinek 058: Talent Aktywator [Activator]

Poszukaj podcastu w bibliotece audycji w swojej aplikacji w telefonie komórkowym:
Apple Podcast
Spotify
GooglePodcast
Stitcher

W każdym odcinku:
 • ciekawostki o talencie,
 • rozmowa o nazwie w innych językach i definicja wg Gallupa,
 • sonda uliczna czyli wypowiedzi osób z tym talentem,
 • podpowiedzi do samoobserwacji,
 • wskazówki jak korzystać z talentu w edukacji,
 • strategie rodzicielskie.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze