Osoby, które wyróżnia cecha Poważania, chcą, aby inni ludzie traktowali je z wielkim szacunkiem. Są niezależne i chcą być rozpoznawane.

Definicja talentu wg Gallupa *)

Chcesz uchodzić za kogoś poważanego w oczach innych ludzi. Pragniesz uznania. Chcesz, by twój głos był słyszany. Chcesz się wyróżniać. Chcesz być znany/a. W szczególności chcesz, by znano i podziwiano twoje wyjątkowe talenty. Czujesz potrzebę bycia podziwianym/ną jako osoba wiarygodna, profesjonalna oraz odnosząca sukcesy.

Szukasz towarzystwa innych ludzi, którzy tak jak ty są wiarygodnymi profesjonalistami odnoszącymi sukcesy. A jeśli nie są, wówczas będziesz ich do tego zachęcał/a aż do momentu, gdy tacy się staną. Inaczej zostawisz ich w tyle.

Posiadając niezależną osobowość pragniesz, aby twoja praca była raczej sposobem na życie niż tylko wykonywanym zajęciem i w tak rozumianej pracy chciałbyś/chciałabyś mieć wolną rękę – swobodę działania w realizowaniu zadań. Mocno odczuwasz swoje aspiracje. I dlatego twoje życie pełne jest rzeczy, których „pragniesz”, „pożądasz” i „kochasz”.

Bez względu na to, jak się ta cecha przejawia – inaczej w przypadku każdej osoby – dzięki potrzebie wyróżniania się będziesz się stale wspinał/a ponad to, co przeciętne, a bliżej tego, co wyjątkowe. Jest to cecha, dzięki której ciągle do czegoś aspirujesz.

*) Źródło:  M.Buckingham, D.Clifton „Teraz, odkryj swoje silne strony”, MT Biznes 2006, str. 132

Co mówią osoby z tym talentem?

Chcę dokonać czegoś ważnego, więc angażuję się w ważne rzeczy.

Wysłuchaj mnie i przekonaj, co jest istotne dla sukcesu tej sprawy.

Dziękuję za docenienie mojego wkładu i mam nadzieję, że to zmieni podejście wielu osób.

Słowniczek

 • Lubi być podziwiany
 • Wiarygodny
 • Odnoszący sukcesy
 • Skuteczny
 • Dający się zauważyć
 • Pożądany przez innych
 • Nastawiony na przykuwanie uwagi
 • Profesjonalny
 • Wyjątkowy

Obserwacje talentu

Przykłady działań i sposobów zachowania osoby z talentem Poważanie, wtedy gdy ten dar działa i pomaga oraz momentów, gdy przeszkadza lub utrudnia.
Wykorzystaj je jako inspiracja do tego, by lepiej obserwować swoje unikatowe działanie tego talentu.

Działa i/lub pomaga

Jest osobą, która chce zmieniać swoje otoczenie i ludzi wokół niej na lepsze oraz naturalnie odnosi sukcesy w tym zakresie.

Świadoma swoich aspiracji, buduje swoje życie zawodowe i prywatne wokół spraw, które ocenia jako istotne, mające określone znaczenie i wartość.

Myśli przez pryzmat pozostawionego po sobie dziedzictwa, które powinno wpływać na szerokie audytorium teraz i w przyszłości.

Ceni swoją rozpoznawalność i niezależność, dba o wizerunek i markę osobistą. Zdaje sobie sprawę, czym się wyróżnia się na tle innych osób, jaki jest jej styl działania.

Angażuje swoją energię życiową, emocje i posiadaną wiedzę w aktywności, które wywołują wrażenie, są istotne dla innych i po prostu nie mogą zostać niezauważone.

Swoją postawą zachęca innych do budowania pozycji kompetentnego fachowca, świadomie działającego i wybierającego aktywności warte uwagi i zaangażowania.

Czujnie obserwuje reakcje swojego audytorium, wsłuchuje się w to, jak jest odbierana i zrozumiana. Szanuje odbiorców, a ich opinia ma to dla niej znaczenie.

Swoją potrzebę wyróżniania się i działania ponad zwykłą przeciętność wykorzystuje, by motywować innych do bycia ambitnymi, szukania własnych aspiracji i realizacji posiadanych marzeń lub wizji życia.

Utrudnia i /lub przeszkadza

Ma blokadę przed angażowaniem się w to co rzeczywiście ma znaczenie, odnosi wrażenie, że to ją przerasta.

Inwestuje swój zapał w sprawy nie do końca sprawdzone i jasne.

Może być postrzegana jako osoba przesadnie zwracającą uwagę na swoją reputację i sukces, która nie rozumie, że szacunek i uznanie trzeba zdobyć, a nie otrzymać tylko dlatego, że się istnieje lub prezentuje swoją opinię.

Chcąc utrzymać swój wizerunek lub markę osobistą, może zbyt mocno kontrolować się, a przez to stawać się zbyt posągową lub nierealną/nierzeczywistą osobą.

Utrzymuje dystans, a przez to innym trudno jest zrozumieć, w jaki sposób ją wspierać lub jak współpracować.

Zbyt często przechwala się swoimi sukcesami, obniżając rangę i znaczenie innych osób w stosunku do swojego wkładu.

Będąc przekonana, że jest odbierana jako pyszałkowata lub przemądrzała, rezygnuje z niezależnego i odważnego postawienia sprawy, a przez to ze skupienia uwagi na sobie.

Obnosi się jak szara eminencja, którą inni powinni adorować, nadskakiwać, a nawet wielbić i ciągle podziwiać.

Podkreśla wagę i znaczenie swojego profesjonalizmu, zapominając, że jeśli jest szczery i autentyczny to i tak zostanie dostrzeżony i uznany za wartościowy.

WIEDZA W PIGUŁCE

Przeczytaj wpisy dostępne na blogu i dowiedz się więcej o koncepcji rozwoju w oparciu o mocne strony, która została stworzona przez Donalda O. Cliftona.

Jeśli chcesz odkrywać talenty Gallupa razem ze mną i Tropicielami Talentów, to sprawdź jakie masz możliwości z Sklepie Tropicieli

Więcej o tym talencie usłyszysz w podcaście Talenty Dużych i Małych
Odcinek 054: Talent Poważanie [Significance]

Poszukaj podcastu w bibliotece audycji w swojej aplikacji w telefonie komórkowym:
Apple Podcast
Spotify
GooglePodcast
Stitcher

W każdym odcinku:
 • ciekawostki o talencie,
 • rozmowa o nazwie w innych językach i definicja wg Gallupa,
 • sonda uliczna czyli wypowiedzi osób z tym talentem,
 • podpowiedzi do samoobserwacji,
 • wskazówki jak korzystać z talentu w edukacji,
 • strategie rodzicielskie.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze