Osoby, które wyróżnia cecha Dowodzenia, są zauważalne i wywierają wpływ na innych.
Potrafią przejąć kontrolę nad sytuacją i podejmować decyzje.

Definicja talentu wg Gallupa*)

Twoja cecha Dowodzenia każe ci brać sprawy w swoje ręce. W przeciwieństwie do niektórych, nie czujesz się zakłopotany/a narzucając innym ludziom swój punkt widzenia. Wprost przeciwnie, gdy masz określoną opinię na jakiś temat, chcesz dzielić ją z innymi. Jeśli ustalisz jakiś plan, odczuwasz niepokój, dopóki nie wciągniesz innych ludzi do jego realizacji.

Nie boisz się konfrontacji: uważasz, że konfrontacja jest pierwszym krokiem do znalezienia rozwiązania. Podczas, gdy inni mogą unikać stawania twarzą w twarz z tym, co w życiu nieprzyjemne, ty czujesz się zmuszony/a przedstawić „fakty” lub „prawdę” bez względu na to, jak bardzo mogą być one przykre. Sprawy między ludźmi muszą być, według ciebie, postawione jasno, więc prowokujesz innych do bezpośredniości i szczerości.

Nakłaniasz ich do podejmowania ryzyka. Możliwe, że ich nawet onieśmielasz. I chociaż niektórych będzie drażnić twoja, jak to określą, zawziętość, to jednak często będą oddawać sprawy w twoje ręce.

Ludzie lgną do tych, którzy mają określone stanowisko w danej kwestii, którzy wyznaczają jakiś kierunek i jednocześnie wciągają innych do działania. Masz silną osobowość i będziesz przyciągał/a ludzi. Posiadasz cechę Dowodzenia.

*) Źródło:  M.Buckingham, D.Clifton „Teraz, odkryj swoje silne strony”, MT Biznes 2006, str. 107

Co mówią osoby z tym talentem?

Proszę, nie owijaj w bawełnę i powiedz szczerze o co chodzi.

Chciałam/łem potwierdzić u Ciebie zasłyszane plotki krążące w biurze.

Czas goni, więc zróbmy to tak…

Słowniczek

 • Stanowczy
 • Zdecydowany
 • Precyzujący
 • Lubi klarowność sytuacji
 • Przekonujący
 • Ma siłę perswazji
 • Lubiący mieć kontrolę
 • Uparty i zdeterminowany
 • Imponujący innym

Obserwacje talentu

Przykłady działań i sposobów zachowania osoby z talentem Dowodzenie, wtedy gdy ten dar działa i pomaga oraz momentów, gdy przeszkadza lub utrudnia.
Wykorzystaj je jako inspiracja do tego, by lepiej obserwować swoje unikatowe działanie tego talentu.

Działa i/lub pomaga

Jest osobą cieszącą się szczególnym uznaniem, co wynika z posiadanej społecznej aprobaty i zaufania, jakim jest darzona.

Jasno i zwięźle przekazuje swoje myśli, co daje innym poczucie bezpieczeństwa i chęć podążania za tą osobą. Świadoma własnych atrybutów, w tym tonu głosu, używanego słownictwa lub odbioru swojej sylwetki.

Lubi stać na czele i mieć jasność co do obszaru, którym może zarządzać.

Często stanowi dla innych autorytet. Inspiruje i konstruktywnie wpływa na ich postępowanie, mobilizując do inicjatywy i podejmowania samodzielnych działań, stymuluje zapał i wyobraźnie, pomaga innym w osiąganiu odwagi cywilnej.

W sytuacjach krytycznych lub podbramkowych potrafi zachować zimną krew, przejąć kontrolę i podejmować trafne decyzje.

Dobrze odczytuje momenty i symptomy, w których należy zareagować, postawić sprawę jasno i nazwać rzeczy po imieniu.

Świadomie stosuje konfrontację w celu wyjaśnienia sprzeczności i rozwiania niedopowiedzeń. Panuje nad sytuacją, oczyszcza atmosferę, rozwiązuje konflikty i wprowadza przejrzystość.

Z natury jest osobą chroniącą i prewencyjną. Nie daje się zastraszyć i potrafi postawić się w obronie swojego zespołu, rodziny lub osób z najbliższego otoczenia.

Utrudnia i /lub przeszkadza

Nie uznaje zewnętrznych autorytetów, uważając siebie za wyrocznię lub osobę, która ma prawo dyktować innym, jak mają działać, myśleć lub reagować.

Jest osobą szorstką, wypowiada się bez ogródek, nie dbając zupełnie o emocje i odbiór swojego otoczenia. Sama bywa źródłem konfliktu.

Unika ról przywódczych lub związanych z decydowaniem, a w sytuacjach kolizyjnych lub drażliwych wycofuje się.

Jej mocny charakter i śmiało przedstawiane sądy mogą onieśmielać innych. Czasami dzieje się tak, że cenne uwagi osób z otoczenia w ogóle nie zostaną zaprezentowane ze względu na małą siłę przebicia.

Chce mieć ostatnie słowo i często stara się, by jej podejście było na wierzchu. Może zniechęcać innych do wchodzenia w dialog, wydając się osoba niegrzeczną i opryskliwą.

Nie daje przestrzeni do swobodnego określania swojego stanowiska, co może powodować, że inni czują się nękani, prześladowani lub tyranizowani.

Poprzez stawianie spraw jasno i bez ogródek oraz dużej pewności do co własnych decyzji tremuje innych i powstrzymuje od zabierania głosu w rozmowie.

Może mieć postawę „albo zgadzasz się ze mną, albo jesteś przeciwko mnie” , a to wpływa na pogłębianie polaryzacji osób w zespole lub najbliższym otoczeniu.

WIEDZA W PIGUŁCE

Przeczytaj wpisy dostępne na blogu i dowiedz się więcej o koncepcji rozwoju w oparciu o mocne strony, która została stworzona przez Donalda O. Cliftona.

Jeśli chcesz odkrywać talenty Gallupa razem ze mną i Tropicielami Talentów, to sprawdź jakie masz możliwości z Sklepie

Więcej o talentach Gallupa dla dorosłych usłyszysz w podcaście Talenty Dużych i Małych

Poszukaj podcastu w bibliotece audycji w swojej aplikacji w telefonie komórkowym:
Apple Podcast
Spotify
GooglePodcast
Stitcher

W każdym odcinku:
 • ciekawostki o talencie,
 • rozmowa o nazwie w innych językach i definicja wg Gallupa,
 • sonda uliczna czyli wypowiedzi osób z tym talentem,
 • podpowiedzi do samoobserwacji,
 • wskazówki jak korzystać z talentu w edukacji,
 • strategie rodzicielskie.
5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze