Osoby, które wyróżnia cecha Organizatora, potrafią nie tylko organizować, ale posiadają również elastyczność, która jest uzupełnieniem ich zdolności organizacyjnych. Lubią rozważać, w jaki sposób użyć wszystkich elementów i zasobów tak, aby osiągnąć maksimum wydajności.

Definicja talentu wg Gallupa*)

Jesteś żonglerem. W obliczu złożonej sytuacji, na którą wpływa wiele czynników, uwielbiasz nimi żonglować i zmieniać ich ułożenie do momentu, kiedy będziesz pewny/a, że uzyskałeś/aś najbardziej produktywną kombinację.

W swoim przekonaniu nie robisz nic nadzwyczajnego. Po prostu starasz się znaleźć najlepsze rozwiązanie w danej sytuacji. Tymczasem inni, nie obdarzeni tą cechą, będą pod wrażeniem twoich żonglerskich popisów. „Jak to możliwe, że potrafisz myśleć nad tyloma rzeczami jednocześnie?” – będą pytać. „Co daje ci taką elastyczność? Co sprawia, że jesteś gotowy/a odłożyć na bok dobrze przemyślany plan na rzecz jakiejś nowej konfiguracji, która właśnie ci przyszła do głowy?” Ale ty nie wyobrażasz sobie, jak mógłbyś/mogłabyś zachowywać się inaczej.

Jesteś doskonałym przykładem skutecznej elastyczności czy to w sytuacji, gdy decydujesz się zmienić plan podróży w ostatniej chwili, bo nagle odkryjesz lepsze połączenie albo lepszą ofertę, czy też wtedy, gdy obmyślasz, jaka byłaby najkorzystniejsza kombinacja ludzi i środków przy realizacji nowego projektu. Zawsze szukasz najlepszej konfiguracji, zarówno w prostych, jak i złożonych sytuacjach.

Oczywiście najlepiej sprawdzasz się w sytuacjach dynamicznych. Wobec nieoczekiwanych zmian niektórzy narzekają, że starannie ułożone plany nie mogą być zmieniane. Inni bronią się istniejącymi zasadami i procedurami. Ty nie robisz ani jednego, ani drugiego. Zamiast tego rzucasz się w chaos i opracowujesz nowe rozwiązania. Nieustannie żonglując i znajdując nowych sojuszników, szukasz nowych linii najmniejszego oporu. Bądź co bądź, zawsze może istnieć lepsze rozwiązanie.

*) Źródło:  M.Buckingham, D.Clifton „Teraz, odkryj swoje silne strony”, MT Biznes 2006, str. 105

Co mówią osoby z tym talentem?

Czy możemy to zorganizować w ten sposób?

Sroko nie mamy tych danych, to podejdźmy do sprawy w ten sposób.

Chętnie zaproponuję nową konfigurację tych zadań.

Możesz mi zaufać, wiem jakie zasoby warto włączyć, by działać efektywniej.

Słowniczek

  • Interaktywny
  • Odpowiednio reagujący
  • Mający wszystko pod kontrolą
  • Wielokierunkowy
  • Bieżący
  • Zaradny i pomysłowy

Obserwacje talentu

Przykłady działań i sposobów zachowania osoby z talentem Organizator, wtedy gdy ten dar działa i pomaga oraz momentów, gdy przeszkadza lub utrudnia.
Wykorzystaj je jako inspiracja do tego, by lepiej obserwować swoje unikatowe działanie tego talentu.

Działa i/lub pomaga

Z łatwością ocenia jakość i znaczenie posiadanych zasobów zarówno ludzkich jak i rzeczowych oraz możliwości ich przeorganizowania tak, by osiągnąć lepszy efekt w krótszym czasie.

Jest osobą z inicjatywą, której towarzyszy pewność i zaradność w momencie proponowania nowych układów elementów.

Dąży do bardziej efektywnego działania przy pomocy nowej organizacji, jednocześnie nie tracąc z pola widzenia realizowanego celu.

Do zespołu wnosi zmysł układania i dynamicznego zarzadzania oraz dar wprowadzania niezbędnych modyfikacji.

Jest typem wielozadaniowca, który odnajduje przyjemność w koordynowaniu różnych aktywności i budowaniu pomysłowych rozwiązań.

Widzi możliwe konfiguracje aktywności swoich lub zespołu, które mają usprawnić realizację wyznaczonych celów.

Dobrze się sprawdza w środowisku dynamicznym, w którym istnieje potrzeba wymyślania różnych wariantów działania i ulepszeń.

Utrudnia i /lub przeszkadza

Jest osobą zbyt elastyczną, łatwo zmieniająca zdanie czy aktualizującą swoje rozwiązania.

Jej ciągłe propozycje zmian w aranżacji posiadanych zasobów powodują zamęt i obniżanie ostatecznej efektywności.

Swoje modyfikacje w działaniu proponuje bez uwzględniania efektu, jaki mają przynieść. Jej pomysły są oderwane od wizji.

Swój dar aranżowania chce stosować tam, gdzie nie jest to potrzebne lub wręcz destabilizuje sytuację, która dotychczas działała na solidnych fundamentach i sprawdzonych procedurach.

Wraz z propozycją modyfikacji działań zmienia też swoje priorytety, zapominając, że drogi mogą być różne, ale cel powinien zostać ten sam.

Mylnie ocenia stan zasobów lub postrzega je jednostronnie, przez co próbuje połączyć przeciwstawne elementy. Frustruje się brakiem oczekiwanych rezultatów.

Myśli niekonwencjonalnie i szybko dostrzega nowe konstelacje. Nie daje innym szansy na dotrzymanie jej kroku w tym podejściu.

Więcej o talentach Gallupa dla dorosłych usłyszysz w podcaście Talenty Dużych i Małych

Poszukaj podcastu w bibliotece audycji w swojej aplikacji w telefonie komórkowym:
Apple Podcast
Spotify
GooglePodcast
Stitcher

W każdym odcinku:
  • ciekawostki o talencie,
  • rozmowa o nazwie w innych językach i definicja wg Gallupa,
  • sonda uliczna czyli wypowiedzi osób z tym talentem,
  • podpowiedzi do samoobserwacji,
  • wskazówki jak korzystać z talentu w edukacji,
  • strategie rodzicielskie.

Jeśli chcesz odkrywać talenty Gallupa razem ze mną i Tropicielami Talentów, to sprawdź jakie masz możliwości z Sklepie