Osoby, które wyróżnia cecha Pryncypialności, mają pewne fundamentalne zasady, które są dla nich niezmienne. Z tych właśnie zasad wypływa określony cel ich życia.

Definicja talentu wg Gallupa *)

Jeśli wyróżnia cię cecha Pryncypialności, oznacza to, że żyjesz według niezmiennych i fundamentalnych wartości.

Wartości te są różne w zależności od osoby, ale zazwyczaj twoja cecha Pryncypialności odpowiada za to, że jesteś osobą skoncentrowaną na rodzinie, altruistyczną, wręcz uduchowioną. Cenisz sobie odpowiedzialność i wysoki poziom moralności – zarówno u siebie, jak i u innych.

Te podstawowe wartości wpływają na twoje zachowanie na wiele sposobów. Nadają twojemu życiu sens i są źródłem satysfakcji – w twoim przekonaniu sukces to coś więcej niż pieniądze i prestiż. Wartości wyznaczają kierunek w twoim życiu, prowadząc cię przez pokusy i rozterki dnia codziennego w stronę niezmiennego zestawu zasad. Ich niezmienność jest dla ciebie podstawą stosunków z innymi ludźmi.

Twoi przyjaciele wiedzą, że mogą na tobie polegać. „Wiem, za czym się opowiadasz” – mówią. Cecha Pryncypialności sprawia, że innym łatwo ci zaufać. Ona także powoduje, że twoja praca musi być zbieżna z wyznawanymi przez ciebie wartościami. Praca musi posiadać sens i być dla ciebie ważna, a będzie ważna tylko wówczas, gdy pozwoli ci żyć w zgodzie z twoimi zasadami.

*) Źródło:  M.Buckingham, D.Clifton „Teraz, odkryj swoje silne strony”, MT Biznes 2006, str. 106

Co mówią osoby z tym talentem?

W życiu kieruję się moimi głównymi wartościami czyli …

Zobaczcie, że to co nas łączy, to idea by ….. Zróbmy to razem.

Umówmy się, że to będzie nasza nadrzędna wartość.

A co Tobą kieruje w życiu? Jak podejmujesz decyzje?

Słowniczek

 • Wyrazisty i sprecyzowany
 • Przekonany
 • Utrzymujący stabilny poziom
 • Niezłomny
 • Oparty na zasadach
 • Oddany sprawie, gorliwy
 • Pełen poświęcenia
 • Ofiarny i szlachetny

Obserwacje talentu

Przykłady działań i sposobów zachowania osoby z talentem Pryncypialność, wtedy gdy ten dar działa i pomaga oraz momentów, gdy przeszkadza lub utrudnia.
Wykorzystaj je jako inspiracja do tego, by lepiej obserwować swoje unikatowe działanie tego talentu.

Działa i/lub pomaga

Przemyślała, ustanowiła i sformułowała wartości, jakimi kieruje się w życiu oraz ich hierarchię. Rozumie znaczenie i siłę każdej z tych wartości.

Posiada wewnętrzny kompas moralny, w którym wartości określają gdzie i w jaki sposób podążać, a także normalizują życie. Jest przykładem na to, jak wartości realizować w działaniu.

Pokazuje innym znaczenie ustalania wartości zarówno na poziomie rodzinnym, lokalnym, zespołu, w którym pracuje czy organizacji, której jest częścią.

Określa cele, które są w zgodzie z wartościami podzielanymi przez członków zespołu. Dzięki temu każdy jest przekonany o słuszności podjętego działania.

Mówi o posiadanych przekonaniach w sposób otwarty, co powoduje, że jest darzona zaufaniem. Swoją postawą daje innym poczucie bezpieczeństwa i stabilności.

Odnajdywanie podobieństw w fundamentalnych sprawach sprawia, że osoby z nią współpracujące angażują się w działanie na zbliżonym poziomie i mają podobną motywację.

Broni swoich wartości i jest w stanie poświęcić się dla spraw, które ocenia jako istotne. Altruista, potrafi działać dla idei i szlachetnie.

Utrudnia i /lub przeszkadza

Z uporem maniaka trzyma się swoich zasad i wartości jako jedynych wartych wyznawania i podążania. Nie aktualizuje ich mimo upływającego czasu i zbieranych doświadczeń życiowych.

Nie akceptuje systemu wartości różniącego się od tego, co sama preferuje.

Brak jej mechanizmów obronnych, szczególnie w konfrontacji z ludźmi podstępnymi, działającymi bezwzględnie i niemoralnie. Może być wykorzystywana lub zbyt mocno poświęca się.

Zbyt szybko osądza zasady i motywację innych osób. Nie bierze pod uwagę to, że ich wartości i systemy przekonań zasługują na wysłuchanie i szacunek, nawet jeśli się z nimi nie zgadza.

Stosuje podwójne standardy, co oznacza, że moralizuje innych, wskazuje wartości, którymi powinni się kierować i poucza jak żyć, sama zaś nagina swój system wartości w zależności od sytuacji i dba jedynie o utrzymywanie opinii osoby moralnie nieskazitelnej.

Pod wpływem presji otoczenia modyfikuje swój system wartości i przekonań, ignorując odczuwane poczucie sprzeczności z rzeczywistymi wewnętrznymi normami.

Dokonuje powierzchownej oceny podejmowanych przez innych działań czy decyzji, opierając się na różnicach w wyznawanych wartościach i nie szukając punktów wspólnych.

WIEDZA W PIGUŁCE

Przeczytaj wpisy dostępne na blogu i dowiedz się więcej o koncepcji rozwoju w oparciu o mocne strony, która została stworzona przez Donalda O. Cliftona.

Jeśli chcesz odkrywać talenty Gallupa razem ze mną i Tropicielami Talentów, to sprawdź jakie masz możliwości z Sklepie Tropicieli

Więcej o tym talencie usłyszysz w podcaście Talenty Dużych i Małych
Odcinek 066: Talent Pryncypialność [Belief]

Poszukaj podcastu w bibliotece audycji w swojej aplikacji w telefonie komórkowym:
Apple Podcast
Spotify
GooglePodcast
Stitcher

W każdym odcinku:
 • ciekawostki o talencie,
 • rozmowa o nazwie w innych językach i definicja wg Gallupa,
 • sonda uliczna czyli wypowiedzi osób z tym talentem,
 • podpowiedzi do samoobserwacji,
 • wskazówki jak korzystać z talentu w edukacji,
 • strategie rodzicielskie.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze