Osoby, które wyróżnia cecha Kontekstu, lubią myśleć o przeszłości. Rozumieją teraźniejszość badając jej historię.

Definicja talentu wg Gallupa *)

Patrzysz wstecz, żeby zrozumieć teraźniejszość. Patrzysz wstecz, żeby przewidzieć przyszłość. Chcesz wiedzieć, jak się to wszystko zaczęło i dlatego kupujesz książki historyczne i biografie, a swoich znajomych zasypujesz pytaniami o ich przeszłość. Spoglądasz wstecz, gdyż tam znajdują się odpowiedzi.

Z twojego punktu widzenia teraźniejszość jest niestabilna, jest trudnym do rozróżnienia szumem rywalizujących ze sobą głosów. Tylko cofając się myślą wstecz, kiedy to powstawały plany, teraźniejszość może znowu osiągnąć stabilność. Czasy wcześniejsze były prostsze. Przeszłość była okresem tworzenia planów. Jeśli będziesz patrzył/a wstecz, zaczniesz dostrzegać proces ich wyłaniania się. Zdajesz sobie sprawę z tego, jakie były początkowe intencje. Te początkowe plany i intencje od momentu ich powstania, wraz z upływem czasu, stawały się coraz bardziej rozbudowane, aż w końcu przestały być już rozpoznawalne.

Twoja potrzeba doszukiwania się kontekstu pozwala jednak na nowo je odsłonić. Rozumienie kontekstu daje ci poczucie pewności. Jako osoba już zorientowana, podejmujesz lepsze decyzje, gdyż wyczuwasz ukryte struktury. Jesteś lepszym partnerem dla innych, ponieważ rozumiesz, w jaki sposób poszczególni ludzie stali się tacy, jakimi są obecnie. Inaczej niż w przypadku intuicji, twoja większa wiedza na temat przyszłości wynika z tego, że wiesz,
iż przyszłość jest zakorzeniona w przeszłości.

W obliczu nowych osób i nowych sytuacji potrzebujesz nieco czasu, żeby się do nich zaadaptować, ale musisz sobie ten czas zapewnić. Musisz zdyscyplinować się do zadawania pytań, które pozwolą na ujawnienie się wcześniejszych planów, ponieważ bez względu na sytuację, jeśli nie poznasz pierwotnych planów, nie będziesz mógł/mogła się w pełni wykazać.

*) Źródło:  M.Buckingham, D.Clifton „Teraz, odkryj swoje silne strony”, MT Biznes 2006, str. 111

Co mówią osoby z tym talentem?

Słyszałam/łem o właścicielu wytwórni soków, który miał podobne problemy. To było tak…

Opowiedz skąd pochodzisz i jak to się stało, że zamieszkałeś we Wrocławiu.

Moje doświadczenia z tego typu przypadkami nauczyły mnie, że …

Podam Ci kilka faktów historycznych. To powinno dać lepszy obraz sytuacji.

Słowniczek

 • Historyczny
 • Tradycyjny
 • Zainteresowany dziejami
 • Lubi być zorientowany
 • Rozeznany w sytuacji
 • Nadający kierunek
 • Zwracający uwagę na tło zdarzeń
 • Gromadzący wspomnienia i historie

Obserwacje talentu

Przykłady działań i sposobów zachowania osoby z talentem Kontekst, wtedy gdy ten dar działa i pomaga oraz momentów, gdy przeszkadza lub utrudnia.
Wykorzystaj je jako inspiracja do tego, by lepiej obserwować swoje unikatowe działanie tego talentu.

Działa i/lub pomaga

Doświadczenia i przeżycia własne i/lub innych traktuje jako punkt wyjścia do podejmowania kolejnych kroków.

Ma dobrą pamięć i z łatwością przywołuje minione wydarzenia i sytuacje, często kojarząc je z danym zmysłem (smak, zapach, dźwięk).

Jest osobą refleksyjną, wyciągającą wnioski z przeszłości, które następnie wdraża w działania w przyszłości.

Dostrzega schematy ludzkiego działania i na ich podstawie przewiduje rozwój wydarzeń.

Interesuje się historiami, przeżyciami i doświadczeniami innych osób. Traktuje je jako źródło mądrości życiowej.

Antycypuje możliwy rozwój wydarzeń na podstawie lekcji z przeszłości, stara się nie popełniać dwa razy tego samego błędu.

Zadaje odpowiednie pytanie, by w pełni poznać kontekst danej sprawy lub sytuacji. Unika powierzchownego wyrokowania.

Ceni tradycję i przekaz międzypokoleniowy, widząc w nim źródło lepszego rozumienia czasów obecnych. Dba o cenne pamiątki i wspomnienia dla siebie i innych.

Jest uważnym obserwatorem rzeczywistości, z łatwością dostrzega trendy i schematy wynikające z faktów i historycznych wydarzeń.

Utrudnia i /lub przeszkadza

Żyje minionymi czasami, które gloryfikuje jako lepsze, bardziej efektywne i te, do których warto wrócić.

Jest zbyt konserwatywna i trzymająca się dotychczasowych obyczajów. Nie dopuszcza do siebie myśli, by próbować nowości lub brać pod uwagę aktualne realia i trendy.

Nie wyciąga wniosków z własnych doświadczeń życiowych, zdarza jej się wierzyć w celowość kolejnego powtarzania, nawet przy braku oczekiwanego wyniku.

W sytuacjach podejmowania działania lub decyzji po raz pierwszy, bez możliwości odniesienia się do wcześniejszych doświadczeń może być sparaliżowana lub wycofuje się.

Ciągłe analizowanie dostępnych faktów i wyciągniętych wniosków spowalnia jej decyzyjność i wykonanie kroku w przyszłość.

Zbyt głęboko odnosi się do fundamentów sprawy lub szuka źródła przyczyn, przez to sprawia wrażenie osoby mało postępowej, zachowawczej, a nawet ortodoksyjnej.

Potrzebuje zbyt wiele czasu, by uruchomić swoje działanie, ciągle dopytuje o daną sytuację i zbiera mało istotne informacje. Usztywnia się, gdy pojawia się potrzeba bardziej elastycznej postawy lub wprowadzenia spontanicznej zmiany.

WIEDZA W PIGUŁCE

Przeczytaj wpisy dostępne na blogu i dowiedz się więcej o koncepcji rozwoju w oparciu o mocne strony, która została stworzona przez Donalda O. Cliftona.

Jeśli chcesz odkrywać talenty Gallupa razem ze mną i Tropicielami Talentów, to sprawdź jakie masz możliwości z Sklepie Tropicieli

Więcej o tym talencie usłyszysz w podcaście Talenty Dużych i Małych
Odcinek 056: Talent Kontekst [Context]

Poszukaj podcastu w bibliotece audycji w swojej aplikacji w telefonie komórkowym:
Apple Podcast
Spotify
GooglePodcast
Stitcher

W każdym odcinku:
 • ciekawostki o talencie,
 • rozmowa o nazwie w innych językach i definicja wg Gallupa,
 • sonda uliczna czyli wypowiedzi osób z tym talentem,
 • podpowiedzi do samoobserwacji,
 • wskazówki jak korzystać z talentu w edukacji,
 • strategie rodzicielskie.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze