Osoby, które wyróżnia cecha Odkrywczości, są zafascynowane pomysłami i ideami. Potrafią odnaleźć związki pomiędzy zjawiskami, które z pozoru są całkowicie różne.

Definicja talentu wg Gallupa*)

Fascynują cię idee. Czym jest idea? To koncepcja rozwiązania, najlepsze wyjaśnienie większości wydarzeń. Jesteś zachwycony/a, gdy uda ci się odkryć pod skomplikowaną powierzchnią jakąś trafną, prostą koncepcję, która wyjaśnia naturę rzeczy. Idea jest powiązaniem.

Masz typ umysłu, który zawsze każe ci szukać związków i dlatego jesteś zaintrygowany/a, kiedy w pozornie niezwiązanych zjawiskach dostrzegasz jakieś ukryte połączenie. Idea jest nowym spojrzeniem na znane wyzwania. Lubujesz się w przyjmowaniu świata, jakim go znamy
i wywracaniu go do góry nogami tak, żebyśmy mogli spojrzeć nań pod nieco dziwnym, ale odkrywczym kątem.

Uwielbiasz takie pomysły, ponieważ są głębokie, ponieważ są świeże, ponieważ wiele wyjaśniają, ponieważ są paradoksalne, ponieważ są przedziwne. Dlatego też, ile razy wpadasz na nowy pomysł, dostajesz zastrzyk energii.

Inni ludzie mogą określić cię jako osobę twórczą, oryginalną, pomysłową, czy nawet bystrą.
I może tak w istocie jest. Któż może być tego pewien? Ty jesteś pewien/pewna, że pomysły są ekscytujące. I to zazwyczaj wystarcza.

*) Źródło:  M.Buckingham, D.Clifton „Teraz, odkryj swoje silne strony”, MT Biznes 2006, str. 120

Co mówią osoby z tym talentem?

Posłuchaj! Właśnie przyszło mi do głowy…

Ostatnio czytałam/łem o…. i to było dla mnie wielką inspiracją.

Nie wiesz dlaczego ten pomysł jest lepszy? Już Ci to wyjaśnię…

.

Słowniczek

  • Spontaniczny
  • Kreatywny
  • Pełen pomysłów
  • Innowacyjny
  • Współpracujący
  • Odkrywczy
  • Wnikliwy
  • Obrotny, zaradny
  •  

Obserwacje talentu

Przykłady działań i sposobów zachowania osoby z talentem Odkrywczość, wtedy gdy ten dar działa i pomaga oraz momentów, gdy przeszkadza lub utrudnia.
Wykorzystaj je jako inspiracja do tego, by lepiej obserwować swoje unikatowe działanie tego talentu.

Działa i/lub pomaga

Z łatwością generuje pomysły, idee i koncepcje, które dotyczą rozmaitych tematów i dziedzin życia. Stwarza możliwość wprowadzania innowacji w odkrywczy i kreatywny sposób.

Łatwo znajduje połączenia pomiędzy różnymi pomysłami lub zjawiskami, które często są nieoczywiste dla innych.

Posiada umiejętność widzenia z szerszej perspektywy, strategicznie, co pozwala wyjaśnić innym nie tylko „co” robić i „jak”, ale również „dlaczego”.

Szanuje konwencjonalny styl działania i dobrze rozpoznaje momenty, gdy watro zastosować innowacyjne rozwiązania dla uzyskania większej efektywności.

Daje sobie przestrzeń i czas na analizę oraz odsianie pomysłów wartych uwagi od tych mniej interesujących. Świadomie wybiera te, które doprowadzą do osiągnięcia strategicznych zamierzeń.

Służy innym swoimi pomysłami, które są praktyczne, możliwe do wykorzystania i rzeczywiście wspierają proces decyzyjny.

Wie, jakie są najlepsze źródła generowania pomysłów- lektura książek lub czasopism, rozmowy z innymi albo oglądanie filmów czy reportaży. Wykorzystuje te ze źródeł, które wspierają tworzenie najlepszych idei i planów.

Utrudnia i /lub przeszkadza

Jest typem generatora pomysłów i koncepcji, bez ich przemyślenia i oceny. Może przytłaczać innych ich ilością i różnorodnością.

Swoje innowacje i zamysły przekazuje w sposób zbyt powierzchowny, przeskakuje z pomysłu na pomysł, tak, że inni nie rozumieją wartości danej idei.

Będąc zafascynowana swoimi pomysłami, staje się typem osoby, która chce złapać kilka srok za ogon. Ostatecznie plany są realizowane częściowo lub bez osiągania satysfakcjonujących rezultatów.

Chwali się swoją kreatywnością i przez to traktuje osoby mniej innowacyjne jako nienowoczesne i myślące wąskotorowo.

Cechuje ją brak umiejętności ustalania ważności poszczególnych koncepcji i ich faktycznej wartości dla siebie i innych.

Podchodzi do siebie jako najbardziej odkrywczej i twórczej osoby na świecie. Nie bierze pod uwagę sugestii i uwag od innych, czasami bardziej pragmatycznych osób.

W życiu prywatnym lub zawodowym odbierana jest jako osoba nieprzewidywalna, której brakuje konsekwencji w działaniu. Jej pomysłowość wpędza ją w tarapaty, choć dla niej jest przyczyną generowania kolejnych idei.

WIEDZA W PIGUŁCE

Przeczytaj wpisy dostępne na blogu i dowiedz się więcej o koncepcji rozwoju w oparciu o mocne strony, która została stworzona przez Donalda O. Cliftona.

Jeśli chcesz odkrywać talenty Gallupa razem ze mną i Tropicielami Talentów, to sprawdź jakie masz możliwości z Sklepie Tropicieli

Więcej o tym talencie usłyszysz w podcaście Talenty Dużych i Małych
Odcinek 045: Talent Odkrywczość [Ideation]

Poszukaj podcastu w bibliotece audycji w swojej aplikacji w telefonie komórkowym:
Apple Podcast
Spotify
GooglePodcast
Stitcher

W każdym odcinku:
  • ciekawostki o talencie,
  • rozmowa o nazwie w innych językach i definicja wg Gallupa,
  • sonda uliczna czyli wypowiedzi osób z tym talentem,
  • podpowiedzi do samoobserwacji,
  • wskazówki jak korzystać z talentu w edukacji,
  • strategie rodzicielskie.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze