Osoby, które wyróżnia cecha Maksymalisty, koncentrują się na silnych stronach jako sposobie stymulowania doskonałości osobistej oraz zespołowej.
Starają się przekształcić coś, co już jest dobre w coś, co będzie doskonałe.
Definicja talentu wg Gallupa *)
Doskonałość, a nie przeciętność jest miarą dla ciebie. Wyciąganie czegoś z położenia poniżej średniej do lekko powyżej średniej wymaga bardzo dużego wysiłku i według ciebie nie jest tego warte. Przekształcenie czegoś dobrego w coś doskonałego wymaga dokładnie tyle samo wysiłku, a jest dużo bardziej ekscytujące.
Silne strony czy to twoje, czy kogoś innego, fascynują cię. Tak jak poławiacz pereł, tak ty poszukujesz talentów, wypatrując zwiastujących je oznak. Przebłysk wrodzonej zdolności, szybkie uczenie się oraz umiejętność nabyta bez przechodzenia przez kolejne stopnie rozwoju sugerują, że masz do czynienia z talentem. Gdy już zdobędziesz perłę, czujesz się zobowiązany/a do jej pielęgnowania. Polerujesz ją, aż zacznie lśnić.
Taką selektywność niektórzy mogą określić jako dyskryminację. Wybierasz towarzystwo ludzi, którzy doceniają twoje atuty. Na tej samej zasadzie pociągają cię te osoby, które zdają się mieć świadomość swoich talentów i skłonność do ich rozwijania. Raczej unikasz tych, którzy chcieliby uczynić z ciebie wszechstronny ideał, być może znajdą w tym celu kogoś innego.
Ty nie chcesz spędzić życia bolejąc nad swoimi brakami. Raczej wolisz w pełni wykorzystać talenty, jakimi jesteś obdarzony/a. To jest znacznie przyjemniejsze. I bardziej konstruktywne. A także, wbrew temu, czego by się można spodziewać, bardziej wymagające.
*) Źródło: M.Buckingham, D.Clifton „Teraz, odkryj swoje silne strony”, MT Biznes 2006, str. 126
Co mówią osoby z tym talentem?
Aspiruję do tego, by w mojej pracy potwierdzić najwyższe standardy jakości.
Określmy, które z naszych zasobów są już teraz na dobrym poziomie i wykorzystajmy je!
Pozwól, że pomogę Ci określić obszary, na których naprawdę warto się skoncentrować.
Słowniczek
- Dokonujący selekcji
- Zorientowany na mocne strony
- Stawiający na jakość
- Myślący o rezultatach
- Wymagający
- Świadomy obszarów doskonałości
- Wybredny
Obserwacje talentu
Przykłady działań i sposobów zachowania osoby z talentem Maksymalista, wtedy gdy ten dar działa i pomaga oraz momentów, gdy przeszkadza lub utrudnia.
Wykorzystaj je jako inspiracja do tego, by lepiej obserwować swoje unikatowe działanie tego talentu.
Działa i/lub pomaga
Jest osobą, która z łatwością potrafi określić własne standardy zarówno działania jak i oczekiwanych rezultatów. Stawia na jakość, która będzie potwierdzać renomę jej marki osobistej.
Wynik/rezultat, który ma być osiągnięty indywidualnie lub grupowo określa na poziomie odpowiednio wysokim, tak by był motywujący, możliwy do osiągnięcia, a jednocześnie wpływający na doskonalenie i rozwój już posiadanych cech i umiejętności.
Z pełną świadomością inwestuje posiadane zasoby własne lub zespołu w starannie wybrane aktywności, które gwarantują uzyskanie późniejszych korzyści i znaczne wzmocnienie wartości i/lub jakości w stosunku do punktu wyjściowego.
W zespole jest ceniona za to, że daje pewność osiągnięcia rezultatu, który będzie kompletny, nienaganny i dopracowany w każdym szczególe.
Jasno komunikuje swoją potrzebę selektywności zarówno w kwestii branych na siebie zadań, jak i ludzi, z którymi współpracuje. Angażuje się w to, co jest rentowne.
Swoją postawą zaraża innych i zachęca do angażowania się w transformację tego co dobre w coś doskonałego. Pokazuje pozytywne aspekty takiego stylu działania.
Utrudnia i /lub przeszkadza
W określaniu własnego potencjału opiera się na przeczuciach, ogólnych wrażeniach lub rozmytej informacji zwrotnej uzyskanej z najbliższego otoczenia.
Ciągle pracuje nad ulepszeniem swojej osoby, czasami ma obsesję w dążeniu do doskonałości.
Bywa zbyt wymagająca nie tylko wobec siebie ale również członków zespołu. Trudno przewidzieć, w jakiej sytuacji będzie w pełni usatysfakcjonowana.
Poświęca energię na dopracowywanie swoich aktywności do ostatniej chwili. Może być przesadnie dokładna i perfekcyjna.
Inni czują się przy niej niepewnie i brak im jasności co do faktycznie oczekiwanego rezultatu. Może stwarzać wrażenie osoby grymaśnej lub wybrednej.
Określa wymagające standardy, które uważa za rozwojowe i motywujące, choć w rzeczywistości są one poza zasięgiem możliwości i potencjału osób w zespole.
Nie dostrzega momentu, gdy należy zatrzymać się i celebrować oraz docenić osiągnięty rezultat zarówno jakościowo jak i pod względem wartości dla innych.
W zderzeniu z osobami o mniejszym potencjale bywa krytyczna lub niecierpliwa.
- Aktywator
- Analityk
- Bezstronność
- Bliskość
- Czar
- Dowodzenie
- Dyscyplina
- Elastyczność
- Empatia
- Indywidualizacja
- Integrator
- Intelekt
- Komunikatywność
- Kontekst
- Maksymalista
- Naprawianie
- Odkrywczość
- Odpowiedzialność
- Optymista
- Organizator
- Osiąganie
- Poważanie
- Pryncypialność
- Rozwaga
- Rozwijanie innych
- Rywalizacja
- Strateg
- Uczenie się
- Ukierunkowanie
- Wiara w Siebie
- Wizjoner
- Współzależność
- Zbieranie
- Zgodność
WIEDZA W PIGUŁCE
Przeczytaj wpisy dostępne na blogu i dowiedz się więcej o koncepcji rozwoju w oparciu o mocne strony, która została stworzona przez Donalda O. Cliftona.
Jeśli chcesz odkrywać talenty Gallupa razem ze mną i Tropicielami Talentów, to sprawdź jakie masz możliwości z Sklepie Tropicieli.
Więcej o tym talencie usłyszysz w podcaście Talenty Dużych i Małych
Odcinek 031: Talent Maksymalista [Maximizer]
Poszukaj podcastu w bibliotece audycji w swojej aplikacji w telefonie komórkowym:
Apple Podcast
Spotify
GooglePodcast
Stitcher
W każdym odcinku:
- ciekawostki o talencie,
- rozmowa o nazwie w innych językach i definicja wg Gallupa,
- sonda uliczna czyli wypowiedzi osób z tym talentem,
- podpowiedzi do samoobserwacji,
- wskazówki jak korzystać z talentu w edukacji,
- strategie rodzicielskie.