Osoby, które wyróżnia cecha Bezstronności, są wyczulone na potrzebę traktowania wszystkich jednakowo. Starają się traktować każdą osobę obiektywnie, ustalając jasne zasady i trzymając się ich.

Definicja talentu wg Gallupa *)

Ważna jest dla ciebie równowaga. Jesteś głęboko świadomy/a potrzeby traktowania ludzi w jednakowy sposób, bez względu na ich pozycję w życiu.

W związku z tym nie chcesz, aby szala zbytnio przechylała się na czyjąś stronę, ponieważ w twoim przekonaniu prowadzi to do egoizmu i indywidualizmu. Prowadzi to też do świata, w którym ludzie nieuczciwi odnoszą korzyści z powodu swoich znajomości, pozycji lub dzięki temu, że „dali, komu trzeba”. Budzi to w tobie odrazę.

Postrzegasz siebie jako osobę, która nie dopuszcza do takich sytuacji. Na przekór światu przywilejów, jesteś przekonany/a, że człowiek najlepiej funkcjonuje w środowisku, w którym zasady są jasne i obowiązują w równym stopniu każdego.

W takim środowisku ludzie wiedzą, czego się mogą spodziewać. Jest ono przewidywalne i bezstronne. Jest sprawiedliwe. Każdy ma w nim równą szansę zaprezentowania swoich możliwości.

*) Źródło:  M.Buckingham, D.Clifton „Teraz, odkryj swoje silne strony”, MT Biznes 2006, str. 116

Co mówią osoby z tym talentem?

Ustalmy ogólnie obowiązujące standardy działania.

Zobacz, gdy powtórzysz to kilka razy, to wyjdzie Ci to dużo lepiej.

Mogę opracować regulamin, który będzie sprawiedliwy dla wszystkich.

Zastanawiacie się co teraz zrobić? Sprawdźmy to w otrzymanych procedurach obsługi.

Słowniczek

  • Uczciwy
  • Dążący do równouprawnienia
  • Wyrównujący
  • W zgodzie z zasadami
  • Spójny
  • Konsekwentny
  • Metodyczny

Obserwacje talentu

Przykłady działań i sposobów zachowania osoby z talentem Bezstronność, wtedy gdy ten dar działa i pomaga oraz momentów, gdy przeszkadza lub utrudnia.
Wykorzystaj je jako inspiracja do tego, by lepiej obserwować swoje unikatowe działanie tego talentu.

Działa i/lub pomaga

Jest osobą, która stawia na powtarzalność i konsekwentne trzymanie się danych procedur lub norm działania. Pokazuje innym, że to daje równe szanse na wniesienie podobnego wkładu we wspólne działanie.

Dba o to, by klaryfikować i jasno określać obowiązujące zasady i sposoby postępowania, zanim zostanie podjęte działanie.

Cechuje ją spójność wewnętrzna czyli to co obiecuje w myślach, potem o tym mówi, aż wreszcie ma to odzwierciedlenie w jej postępowaniu i działaniu.

Tworzy transparentne środowisko działania, w którym każdy członek zespołu wie na jakich zasadach toczy się gra. Stawia na uczciwość, otwartość i szczerość w działaniu.

Lubi powtarzalność w działaniu i jego standaryzację. Chętnie powtarza dane czynności, by się przekonać czy dany proces działa i jest sprawiedliwie absorbujący każdą z osób w zespole.

Jest osobą przewidywalną i stabilną. Inni wiedzą, czego się po niej spodziewać, a to buduje zaufanie do niej i pewność.

Ma umiejętność oceny sytuacji w sposób obiektywny czyli zgodny ze stanem faktycznym, niezależnie od własnych opinii, uczuć i interesów.

Utrudnia i /lub przeszkadza

W trakcie działania trzyma się sztywno ustalonych reguł, skrupulatnie wykonuje każdy punkt ustaleń, nie zważając na otoczenie lub emocje i odbiór innych osób.

Przez swoją postawę może być postrzegana jako osoba surowa i nieugięta, mająca opinię służbisty lub żandarma.

Uznawane przez siebie zasady i normy działania uważa za najlepsze i narzuca je innym, nie stara się dogadać.

Będąc przekonaną o swoich racjach szybko wydaje osądy nie badając sprawę dokładniej i nie starając się określić dotychczas obowiązujące zasady gry.

Naturalna tendencja do traktowania wszystkich w podobny sposób może czasami być przeszkodą w docenieniu wyjątkowości lub indywidualnego wkładu danej osoby.

W obliczu jawnej nierówności i braku sprawiedliwego podejścia do danej osoby lub sytuacji pozostaje obojętna, nie wykazuje żadnego zaangażowania.

Piętnuje wszelkie odstępstwa od ustalonych zasad, używając przy tym obraźliwych lub sprawiających przykrość innym komunikatów.

WIEDZA W PIGUŁCE

Przeczytaj wpisy dostępne na blogu i dowiedz się więcej o koncepcji rozwoju w oparciu o mocne strony, która została stworzona przez Donalda O. Cliftona.

Jeśli chcesz odkrywać talenty Gallupa razem ze mną i Tropicielami Talentów, to sprawdź jakie masz możliwości z Sklepie

Więcej o talentach Gallupa dla dorosłych usłyszysz w podcaście Talenty Dużych i Małych

Poszukaj podcastu w bibliotece audycji w swojej aplikacji w telefonie komórkowym:
Apple Podcast
Spotify
GooglePodcast
Stitcher

W każdym odcinku:
  • ciekawostki o talencie,
  • rozmowa o nazwie w innych językach i definicja wg Gallupa,
  • sonda uliczna czyli wypowiedzi osób z tym talentem,
  • podpowiedzi do samoobserwacji,
  • wskazówki jak korzystać z talentu w edukacji,
  • strategie rodzicielskie.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze