BADANIE STRENGTHS EXPLORER- JAK TO WYGLĄDA?

Znając swoje talenty, chętnie czytam o tym jak je rozwijać, a także biorę udział w różnych forach i grupach dyskusyjnych. Ostatnio pojawiło się tam pytanie o to, czy można odkryć talenty Gallupa u dzieci. Odpowiedź jest że tak, oczywiście można. Gallup dla nastolatków między 10 a 14 rokiem życia przygotował osobne badanie, które się nazywa Clifton Youth Strengths Explorer.

Chcesz wiedzieć więcej czym jest talent? Przeczytaj wpis na blogu.
Możesz też przeczytać o 4 odsłonach słowa talent. Bardzo polecam ten wpis.

Pomyślałam, że przygotuję dla Ciebie wpis na zasadzie pytań i odpowiedzi. Poruszam w nim kwestie, o które najczęściej pytają mnie rodzice, pragnący odkryć talenty dziecka. Dopisałam też te, które przyszły mi do głowy, biorąc pod uwagę kolejne kroki przy obserwowaniu i rozwoju talentów u dzieci. Mam nadzieję, że moje odpowiedzi, rozjaśnią jak wygląda badanie Clifton Youth Strengths Explorer.

Czego dowiem się ja i moje dziecko?

Instytut Gallupa określił 10 talentów neuronalnych, które poprzez Badanie Strengths Explorer można odkryć u dzieci i młodzieży między 10 a 14 rokiem życia. Talenty te to:

Każdy młody człowiek, w tym również Twój nastolatek, posiada wszystkie 10 cech, ale jedne z nich używa częściej i chętniej, inne zaś rzadziej.

Badanie Strengths Explorer określa 3 najmocniejsze talenty dziecka, czyli te sposoby myślenia, działania i odczuwania, których używa ono najczęściej. To właśnie te talenty są najbardziej widoczne u Twojego dziecka i najlepiej określają jego osobowość – czyli to jak zachowuje się przez większość czasu.

Jak wygląda to badanie?

Badanie składa się z 78 stwierdzeń napisanych w formie zdania twierdzącego. Stwierdzenia te dotyczą rozmaitych sytuacji, w których działa młoda nastoletnia osoba- czy to w pojedynkę, czy też w grupie rówieśników. Wszystkie są napisane w przystępny i łatwy do zrozumienia sposób, choć trzeba podkreślić, że badanie on-line jest tylko w języku angielskim. Stwierdzenia te to dla przykładu:

New ideas excite me.

I am a responsible person.

Other people ask me for my ideas.

Po zakupie kodu dostępu na stronie internetowej Gallup Strengths Center dziecko może już rozpocząć badanie.

Na początku Twoje dziecko zostanie poproszone o podanie kilku informacji demograficznych, typu jego płeć, pochodzenie etniczne i data urodzenia. Po tej metryczce na ekranie zaczną wyświetlać się pojedynczo kolejne stwierdzenia. Dziecko ocenia, jak bardzo się z nimi zgadza na czterostopniowej skali od „prawie zawsze lub zawsze”, poprzez „często”,  potem jest „czasami”, a kończąc „na prawie nigdy lub nigdy”. Wszystko jest w języku angielskim i na chwilę obecną nie ma opcji wyboru innego języka.

Na udzielenie odpowiedzi dziecko ma tyle czasu ile potrzebuje, gdyż w badaniu Strengths Explorer nie ma licznika czasu przy kolejnych stwierdzeniach. Natomiast raz wybrana odpowiedź jest przesyłana do bazy i nie można już do niej wrócić.

W badaniu mogą pojawić się stwierdzenia, które Twoje dziecko może nie zrozumieć lub nie będzie wiedziało, jak odnieść je do siebie. Dlatego też przy każdym stwierdzeniu, oprócz czterostopniowej skali oceny, znajduje się wybór „nie rozumiem pytania”. Można z niego skorzystać i warto, by dziecko wiedziało o takiej opcji przed badaniem. To na pewno uspokaja i daje poczucie, że jest wyjście awaryjne.

Co zawiera raport?

Gdy już skończy się badanie, generowany jest raport Top 3 talentów Twojego nastolatka, których używa on najczęściej. Raport, podobnie jak badanie, jest w języku angielskim i zawiera 4 elementy:

  1. Certyfikat talentów (Certyficate of Talent) – przygotowany dla Twojego dziecka, w formie zaświadczenia A4, do wydruku i powieszenia na ścianie.
  2. Opis Top 3 talentów (Your Top 3 Themes) – charakterystyka 3 najsilniejszych talentów nastolatka, opisująca ich podstawowe cechy, potrzeby, sposoby działania i zachowania.
  3. Wskazówki do rozwoju talentów dla nastolatka (Action Items for Youth) – czyli pomysły na aktywności, działania lub zadania, których może podejmować się Twoje dziecko, by działać w zgodzie z talentami i przy ich użyciu.
  4. Wskazówki do rozwoju talentów dla rodziców (Action Items for Adults) – czyli pomysły na aktywności i działania, które rodzic może podjąć dla wsparcia rozwoju talentów swojego dziecka.

Raport ma przejrzysty układ i pomaga zrozumieć odkryte talenty, a co najważniejsze, zawiera listę pomysłów i podpowiedzi, które mogą wspierać dalszą pracę nad talentami.

Co oznacza wynik?

Otrzymany wynik Top 3 talentów jest unikatowy dla każdej młodej osoby. Spotkanie rówieśnika, który posiada dokładnie taką samą kombinację i kolejność talentów jest dosyć trudne. Talenty Top 3 to znak szczególny dziecka, coś co je wyróżnia i jest jak unikatowy odcisk linii papilarnych.

Poznanie i zrozumienie indywidualnych Top 3 Twojego dziecka ułatwi Ci odkrycie jego sposobów zachowania i odczuwania. Wpłynie to również na Twoje podejście do niego jako rodzica oraz pozwoli skupić się na tym, co w nim naturalne i mocne. Będzie też dobrym startem do rozwoju i umocnienia tych cech, a przez to umożliwienie Twojemu nastolatkowi jeszcze lepszego i efektywniejszego działania w przyszłości.

Wynik badania zawarty w raporcie jest dla rodziców drogowskazem i określa teren, na którym dziecko czuje się dobrze. To takie punkty na horyzoncie, wyznaczające kierunek, w którym możesz podążać jako rodzic, by wspierać jego rozwój. Natomiast ścieżkę, którą pójdziecie do tych punktów, będzie wyznaczało Twoje dziecko.

Jako rodzic bądź czujny i otwarty na sygnały talentów wysyłane przez dziecko. Obserwuj swoje dziecko, przyłapuj na chwilach, gdy widzisz działanie odkrytego talentu. Dla przykładu zobacz, jak mając talent Opiekuńczość, Twoje dziecko troszczy się i zajmuje najbliższymi osobami. Jak komunikuje się z innymi, jak buduje relacje. Jakie ma sposoby na pomaganie?

Odkrycie talentu Opiekuńczość w Top 3 podpowiada, że troska o innych jest ważna dla Twojego nastolatka, a dzięki wspólnemu zrozumieniu, obserwacji i rozwojowi jest szansa, że to jest obszar jego naturalnego potencjału i predyspozycji. To punkt startowy, z którego możecie kierować się we wskazanym punkcie na horyzoncie.

Czy otrzymam tylko raport Top 3 talentów?

Dla osób wybierających badanie Strenghts Explorer, Gallup przygotował jeszcze dwa dodatkowe materiały rozwojowe: Skoroszyt do ćwiczeń dla dziecka (Strenghts Explorer Workbook) i Przewodnik dla rodziców (Parent Guide). Materiały te są w języku angielskim.

Obie pozycje zawierają szereg ćwiczeń i zadań, poczynając od takich, które dziecko lub rodzic może wykonać samodzielnie, poprzez te do wspólnej pracy dziecka z rodzicem, a kończąc na działaniach do zastosowania w najbliższym otoczeniu.

Materiały zawierają mnóstwo wskazówek i dodatkowych pomysłów, służących lepszemu zrozumieniu wyników badania, ich akceptacji oraz zastosowania w praktyce zarówno w domu jak i w szkole.

Chcę odkryć talenty dziecka. Co mam zrobić?

Jeśli czujesz, że odkrycie talentów to jest coś, co chcesz zrobić, to najpierw porozmawiaj ze swoim nastolatkiem. Opowiedz mu wszystko co wiesz na ten temat, zaproś do przeczytania mojego bloga. Do pełnego sukcesu na pewno będą potrzebne otwartość, gotowość i osobiste zaangażowanie Twojego dziecka.

Gdy zapadnie ostateczna decyzja, to ruszajcie do działania. Masz takie możliwości:

  • Rodzice, którzy znają język angielski, korzystając ze wskazówek w tym wpisie, mogą przeprowadzić badanie samodzielnie – czyli odkryć, zrozumieć i rozwijać talenty dziecka.
  • Jeśli potrzebujesz wsparcia, nie jesteś pewien czy dasz radę, wolisz pracować w języku polskim to zajrzyj do Strefy Tropicieli i zobacz jakie masz możliwości.
  • Możesz też poszukać wsparcia na stronie Gallupa, gdzie  znajdziesz osoby, które zajmują się odkrywaniem talentów u młodych osób między 10 a 14 rokiem życia.

Mam jeszcze pytania i chcę je zadać.

To nie ma na co czekać, tylko je zadaj. Wybierz którąś z opcji:

  1. Napisz w komentarzu na dole swoje pytanie, a ja na nie odpowiem.
  2. Skontaktuj się bezpośrednio ze mną. Kontakt do mnie.

Odkrycie talentów może być inspirującą przygodą i otwarciem zupełnie nowych horyzontów. Osoby dorosłe zazwyczaj reagują z entuzjazmem, wynik badania daje im mnóstwo energii i poczucia, że wreszcie lepiej rozumieją siebie, swoje sposoby działania i zachowania. Jako rodzic masz okazję, by podobną możliwość stworzyć swojemu nastolatkowi.

Podobał Ci się ten tekst?
Napisz swój komentarz.
Dziękuję 🙂

talenty Gallupa nastolatek

Zapisz się na newsletter
i bądź na bieżąco z tym, co słychać u Tropicieli Talentów
.

Przy zapisie otrzymasz ABC Talentów Nastolatka –
Przewodnik dla Rodzica. >> Więcej

Newsletter Tropicieli Talentów to wartościowe materiały, aktualne informacje i atrakcyjne oferty przesyłane tylko stałym Subskrybentom.

Zapraszam!

5 1 Zagłosuj
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
JBs
JBs
Gość
2 lat temu

Super tekst!

Agga
Agga
Gość
Reply to  JBs
1 rok temu

Gdzie i jak mozna go rozwiązać???