SPOKOJNIE, DAM RADĘ
#Wiara w siebie

Czasami mam wrażenie, że zewsząd rozmaici guru rozwoju osobistego nawołują i zachęcają mnie, bym wreszcie odważyła się i uwierzyła – w siebie, w to że mogę, że jestem wspaniała, jedyna i jak zechcę to i maraton przebiegnę, wejdę na Mont Blanc albo zarobię swój pierwszy milion. A że dodatkowo jestem kobietą, więc tą słabą płcią, to hasła są jeszcze bardziej dobitne. O słuchaniu serca, duszy, wewnętrznego głosu i oczywiście robieniu tego pierwszego kroku. 

I nie powiem, zgadzam się z tym, że trzeba odwagi i wiary we własne siły, by podążać swoją drogą. I tak między czytaniem opisu jednego e-booka dla odważnych, a reklamy kursu, który gwarantuje, że wzmocni mnie jeszcze bardziej, pomyślałam że napiszę o talencie dla dzieci Wiara w Siebie [Confidence]. Jaka taka zachęta, to czemu by nie odważyć się.

Talent Wiara w Siebie, obok Centrum Uwagi i Współzawodnictwa, jest talentem z domeny wywierania wpływu. Osoby posiadające talenty z tej domeny z pewnością wiedzą jak przemówić do innych ludzi, wpłynąć na nich, stać się niejako głosem grupy lub zespołu i przejąć kontrolę nad innymi.

Nie martw się, dam radę

W klasie do której chodzi Franek panuje naukowa atmosfera. Pani z chemii właśnie przygotowuje demonstrację kolejnego doświadczenia. Rozstawiła menzurki i flakoniki z kolorowymi proszkami i płynami. Dzieci jeszcze chwilę rozmawiają, aż wreszcie pada pytanie o to, czy ktoś wie co to za żółty proszek i jak trzeba się z nim obchodzić. W klasie zapadła cisza, jakby uczniowie zniknęli w procesie parowania.

W tym momencie zgłasza się Franek. Coś mu świta w głowie, że kiedyś na wycieczce w kopalni przewodnik opowiadał właśnie o takim żółtym proszku. „Jak to było?”- myśli Franek trzymając rękę w górze- „To chyba coś jak siekierka … taka nazwa … ach tak!” – „To siarka”- wykrzykuje zadowolony, że udało mu się przypomnieć w ostatniej chwili. Warto było spróbować!

Gdy był młodszy wiele czynności lubił robić samodzielnie. Zawsze chętny by coś spróbować, sprawdzić swoje możliwości, z odwagą i ciekawością. Pamięta dzień, gdy będąc na wczasach zobaczył osobę chodzącą po linie rozwieszonej między dwoma drzewami. Koniecznie chciał sprawdzić swoje siły w tej dyscyplinie, choć rodzice z niepokojem patrzyli na te akrobacje. A on z uśmiechem wołał do mamy „Spokojnie, nie martw się, dam radę”. I dał! Przekonany o swojej wyjątkowości, ufny w spryt i siłę własnych mięśni. Przeszedł linę i nawet chciał to powtórzyć.

Jego samodzielność i wiara we własne możliwości jest już znana w rodzinie. Podczas gdy inni zastanawiają się nad tym czy dane zadanie jest w ogóle możliwie, Franek śmiało kroczy naprzód. Jak nie tak, to pewnie uda się jakoś inaczej.  To sprawia, że jest podziwiany za odwagę i śmiałość. 

Rodzice uwielbiają rozmowy i dyskusje ze swoim nastoletnim synem. Zazwyczaj ma swoje zdanie lub opinię na dany temat, przytacza ciekawe argumenty, nie poddaje się łatwo.  Za to jest również ceniony wśród rówieśników. 

Jak poznać ten talent?

Dziecko, które posiada ten talent wierzy w siebie i w swoje możliwości. To pomaga mu podejmować rozmaite wyzwania, ponieważ czuje ono, że mu się powiedzie i odniesie sukces.

Nastolatek z tym talentem jest pewien swoich możliwości, a nawet jeśli tak nie jest, to podejmuje próby, by je zweryfikować w praktyce. Patrząc z boku, może się wydawać, że podejmuje śmiałe, może nawet ryzykowne działania. Wierzy, że jeśli nie tym, to innym sposobem dojdzie do wyznaczonego celu, a to przekonanie zachęca również innych do podejmowania kolejnych, bardziej śmiałych aktywności i zadań. Postawa osoby z Wiarą w Siebie pozytywnie motywuje innych do posuwania się do przodu, mimo pojawiających się trudności i przeciwności losu.

Osoba taka wierzy, że jest unikatowa, jedyna w swoim rodzaju i wcale nie musi być jak owca pędząca za stadem. Często działa samodzielnie, w swoim własnym stylu i na swoich warunkach. A widząc, że przynosi to pożądane rezultaty, utwierdza się w tym, że to właściwa droga.

Sukces i osiąganie dobrych wyników to nieodłączny element tego talentu, a przekonanie o powodzeniu towarzyszy osobom z Wiarą w Siebie. 

Zobacz krótki film na temat tego talentu (wersja tylko w języku angielskim)

Tropisz talent Wiara w Siebie

Być może dostrzegasz podobne sposoby odczuwania, zachowania lub działania u swojego dziecka. To sygnały talentu Wiara w Siebie, a ich zauważenie i akceptacja przez rodziców jest niezwykle ważna.

Popatrz na poniższe krótkie stwierdzenia, które najlepiej charakteryzują ten talent. Czy Twoje dziecko też tak ma?

Osoba z talentem Wiara w Siebie:

  • Często pełni rolę przywódcy, kierownika lub lidera
  • Nie boi się podejmować ryzyko
  • Próbuje swoich sił, che się przekonać, czy da radę
  • Jest niezależna, idzie swoją drogą
  • Przez innych jest postrzegana jako osoba odważna
  • Broni swojego zdania
  • Jej postawa i towarzystwo zachęca innych do bardziej śmiałego i odważnego działania

Pomagaj swojemu dziecku rozwijać ten talent

Jako rodzic możesz wspierać rozwój talentu Wiara w Siebie i stwarzać możliwości do jego wykorzystania w domu, w szkole lub w najbliższym otoczeniu.

Pomysły do wykorzystania przez rodziców:

  • Przywołaj w pamięci sytuacje, gdy Twoje dziecko odważnie próbowało swoich sił w nowych aktywnościach. Co to dokładnie było? W jaki sposób udało się Twojemu dziecku odnieść sukces? Czy to kwestia predyspozycji fizycznych czy mentalnych? Jak się wyróżniało na tle rówieśników. Następnie opowiedz o tym swojemu dziecku, podkreśl warunki i okoliczności, które przyczyniły się do odniesionego przez nie sukcesu.
  • Jako osoba dorosła oceniasz inaczej ryzyko niż Twoje dziecko. Porozmawiaj o sytuacjach, które mogą być zagrożeniem dla niego i wytłumacz, że na wszystko w życiu przychodzi czas. Wiara w Siebie pcha młodą osobę do różnych wyczynów, ale muszą być one adekwatne do wieku i możliwości nastolatka. Przyjdzie czas na skok na bungee, potem ze spadochronem lub lot nad Wielkim Kanionem.
  • Zastanów się, kiedy Twoje dziecko odnosi sukcesy, w jakich dziedzinach życia. Być może dostrzegasz nowe, nieprzetestowane przez dziecko obszary i aktywności. Zaproponuj mu udział w takich zajęciach, które umożliwią osiąganie sukcesów i wzmocnią jego poczucie pewności siebie.
  • Paliwem tego talentu są odnoszone sukcesy. Ale w życiu zdarzają się też niepowodzenia i porażki. Jako rodzic bądź przygotowany na udzielenie wsparcia i pomocy, a w trudnych chwilach udzielaj zachęty. Twoje dziecko samodzielnie wychodzi z wielu sytuacji obronną ręką, ale ważne by wiedziało, że może liczyć na Ciebie, gdy jednak spotyka je większe niepowodzenie. 

Talenty Twojego dziecka można odkryć poprzez Badanie StrengthsExplorer. Jak ono wygląda i jakie informacje otrzymasz, dowiesz się z mojego wpisu na blogu.

Możesz też dołączyć do grupy dyskusyjnej dla rodziców, którzy podobnie jak Ty, chcą odkrywać talenty swoich dzieci i opowiadać o swoich spostrzeżeniach. Kliknij i dołącz do grupy dyskusyjnej na Facebooku dla rodziców.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze