MOŻESZ NA MNIE LICZYĆ
#Niezawodność

Wśród moich pięciu najsilniejszych talentów mam dwa talenty z grupy związanej z działaniem lub wykonywaniem – to Odpowiedzialność i Osiąganie. Szczególnie lubię Odpowiedzialność, bo można ją było zaobserwować jeszcze w moich szkolnych i studenckich latach. Po prostu jak już podjęłam się czegoś i miało to być autoryzowane moim nazwiskiem, to czułam wewnętrzną potrzebę doprowadzania spraw do końca. Nawet teraz często powtarzam, że nie gadanie, a działanie się liczy.

Gdybym miała możliwość wykonania badania Strengths Explorer w czasie gdy byłam nastolatką, to jednym z moich talentów byłaby Niezawodność [Dependability]. Takie mam przypuszczenia, choć do dziś zostaną one właśnie w sferze przypuszczeń.

Chcę jednak podkreślić, że dziecięce wydanie talentu Niezawodność, to nie jest przełożenie jeden do jednego na dorosły talent Odpowiedzialność [Responsibility]. Czyli nie zawsze z Niezawodności wyrastają Ci co maja talent Odpowiedzialność. Bo dziecięcy talent może łączyć też inne dorosłe talenty. Dla przykładu Rozwagę [Deliberative] lub Pryncypialność [Belief].

Jeśli chcesz się o tym przekonać, to poznaj lepiej dziecięcy talent Niezawodność, który obok talentów Organizowanie i Osiąganie należy do grupy wykonywania. Osoby posiadające talenty z tej domeny wiedzą jak sprawić, by określone rzeczy się zadziały, by sprawy nie stały w miejscu, tylko by szły do przodu, a działanie było podjęte.

Być może po lekturze wpisu, znajdziesz w tym dziecięcym talencie ślady innych dorosłych talentów. Koniecznie podziel się tym z innymi i napisz w komentarzu co wytropiłeś!

To pewne jak w banku.

Właśnie skończyły się wakacje i Kinga rozpoczęła szkołę średnią. To nowy rozdział w jej edukacji, więc sama poczuła, że czas coś zmienić. Wpadła więc na pomysł, by odświeżyć swój pokój z niepotrzebnych rzeczy i wybrać się na Pchli Targ. Rodzice stwierdzili, że to dobra myśl, ale poprosili, by sama przygotowała rzeczy do sprzedaży na targu. Siedzi zatem w swoim pokoju i rozgląda się po półkach. Na pluszaki, dawno przeczytane książki, wciśnięte pod łóżko za małe rolki i figurki Little Pet Shop, które kiedyś tak dzielnie zbierała. Obiecała rodzicom, że przygotuje rzeczy na Pchli Targ, więc zabiera się do działania. Chce przygotować wszystko jak najlepiej potrafi.

Kinga tak działa teraz, ale już wcześniej w podstawówce była doceniania przez nauczycieli za swoją rzetelność i niezawodność. Najlepiej to pamięta nauczyciel angielskiego, który zawsze mógł na nią liczyć we wszelkich konkursach lub dodatkowych językowych zadaniach. To było pewne jak w banku, że Kinga będzie przygotowana. Ona sama traktowała te dodatkowe zadania i udział w konkursach, jako wyraz wiary w jej możliwości i pewnego rodzaju nagrodę. Przychodziło jej to łatwiej i z większą radością, gdyż język angielski był Kingi ulubionym przedmiotem. 

Podobnie sprawa miała się z koleżankami i powierzanymi nastoletnimi tajemnicami. Kinga od zawsze ceniła wartość zaufania, jakim była obdarzana i kierowała się potrzebą bycia niezawodną i odpowiedzialnością. Koleżeńskie sekreciki i nastoletnie tajemnice były u niej bezpieczne. Znowu można by rzecz, że bezpieczne jak w bankowym sejfie. 

Rodzice widzą, że jest bardziej dojrzała i rozgarnięta niż jej rówieśnicy. Zawsze przygotowana, pamięta o swoich obowiązkach, ustaleniach i zgłaszanych przez rodziców prośbach. Za to właśnie rodzice często ją doceniają i chwalą, a to dowartościowuje Kingę i sprawa, że śmielej podejmuje się kolejnych odpowiedzialnych zadań.

Mama często żartuje, że z takim podejściem byłaby dobrym sędzią albo chirurgiem, ale tata stwierdza, że sama rozsądnie wybierze własny zawód.

Jak poznać ten talent?

Dla dziecka z tym talentem zaufanie jest niezwykle istotne, gdyż chce być postrzegane jako osoba odpowiedzialna i wiarygodna. Inni mogą liczyć na nie i być pewni, że wykona to co planuje. Takie dziecko jak coś obiecuje, to dotrzymuje danych zobowiązań i jest niezawodne.

Osoba taka działa jak dobrze naoliwiona maszyna, która z pewnością będzie wskazywać właściwą godzinę o właściwej porze. Można na nią liczyć, a powierzanie jej odpowiedzialnych zadań, odbiera jako nobilitację i wyraz zaufania.

Doprowadzanie spraw do końca jest niezwykle ważne, ale osoba z talentem Niezawodność musi mieć wewnętrzne przekonanie, że posiada odpowiednie zasoby, by w ogóle podjąć się tego zadania. Dlatego zanim podejmie decyzję i cokolwiek obieca, ocenia własne możliwościowi oraz to, czy ma potrzebną wiedzę, umiejętności a nawet sprawność fizyczną. A to wszystko dlatego, by być pewną, że nie zawiedzie. Podejmowanie ryzyka, tak bliskie talentowi Wiara w siebie, nie leży raczej w naturze talentu Niezawodność.

Talent Niezawodność nie tylko można odnieść do wykonywania i realizowania powierzonych zadań w 100%, ale również do relacji z innymi osobami. Składane obietnice, powierzane ważne sprawy, mówione w zaufaniu sekrety i delikatne sprawy międzyludzkie są bezpieczne jak w sejfie. Osoba z talentem Niezawodność jest często stawiana jako przykład czy to pracowitego i wartościowego członka zespołu, czy też osoby godnej zaufania i etycznie działającej.

Można rzecz, że dane przez nią słowo jest więcej warte od pieniędzy, a powierzając jej sprawę do wykonania, można spać spokojnie.

Zobacz krótki film na temat tego talentu (wersja tylko w języku angielskim).

Tropisz talent Niezawodność

Być może dostrzegasz podobne sposoby odczuwania, zachowania lub działania u swojego dziecka. To sygnały talentu Niezawodność, a ich zauważenie i akceptacja przez rodziców jest niezwykle ważna.

Popatrz na poniższe krótkie stwierdzenia, które najlepiej charakteryzują ten talent. Czy Twoje dziecko też tak ma?

Osoba z talentem Niezawodność:

  • Jest solidna i sumienna
  • Zgłasza się do zadań, które ocenia na miarę swoich możliwości
  • Angażuje się i doprowadza sprawy do końca
  • Bierze zadania na siebie
  • Niezawodna i odpowiedzialna
  • Obowiązkowa
  • Lojalna, uczciwa i godna zaufania
  • Często stawiana jako wzór do naśladowania
  • Potrzebuje być chwalona i doceniana, za swoje działania

Pomagaj swojemu dziecku rozwijać ten talent

Jako rodzic możesz wspierać rozwój talentu Niezawodność i stwarzać możliwości do jego wykorzystania w domu, w szkole lub w najbliższym otoczeniu.

Pomysły do wykorzystania przez rodziców:

  • Twoje dziecko lubi angażować się w rozmaite projekty i zadania. Pomóż mu wybrać te, do których jest entuzjastycznie nastawione i wie, że sprawiłyby mu radość. Zapiszcie te pomysły, a potem pozwól dziecku  samodzielnie zdecydować, od którego zacznie.
  • Osoby z talentem Niezawodność lubią i bardzo doceniają fakt, że inni mogą  na nich polegać i że są niezawodne. Powierzanie im bardziej odpowiedzialnych zadań i spraw, sprawia, że rozkwitają i czują się lepiej w swojej skórze. Jako rodzic koordynuj i obserwuj z boku, czy ilość i trudność branych na siebie obowiązków jest adekwatna do wieku i możliwości dziecka. Gdy widzisz że trzeba, to interweniuj.
  • Bycie wzorem do naśladowania ma swoje blaski i cienie. Dlatego chwal swoje dziecko za konkretne działania i jego postawę życiową, doceniaj właściwe decyzje i dokonywane wybory. Jednocześnie, gdy potrzebuje porozmawiać o pewnych spawach moralnych, etycznych, światopoglądowych czy związanych z zasadami i wartościami, bądź dla niego otwartym i szczerym rozmówcą.
  • Zaufanie to jedna z najważniejszych cech dziecka z talentem Niezawodność, ale i kapitał, który trzeba budować. Jako rodzic, jesteś pierwszą osobą, która może pokazać na czym polega budowanie relacji opartej na zaufaniu. Dlatego opowiadaj i powierzaj swojemu nastolatkowi swoje własne pomysły, myśli, opinie lub marzenia. Daj mu odczuć, że jest Twoim powiernikiem, a on odwdzięczy Ci się tym samym. 

Często słyszę, że rodzice chcieliby mieć takie niezawodne dziecko. A przecież mają, mają swojego unikatowego, jedynego w swoim rodzaju nastolatka, który działa, odczuwa i zachowuje się wykorzystując swoje najsilniejsze talenty. 

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki masz Skarb w domu i jakie on ma talenty, to odkryj naturalny potencjał dziecka poprzez Badanie Strengths Explorer. Wpis o tym jak wygląda to Badanie jest jak dotąd, najczęściej czytanym wpisem na blogu Tropicieli Talentów. Może i Ty chcesz zapoznać się z nim? Dla Ciebie tutaj link do wpisu o Badaniu Strengths Explorer.

Możesz też dołączyć do grupy dyskusyjnej dla rodziców, którzy podobnie jak Ty, chcą odkrywać talenty swoich dzieci i opowiadać o swoich spostrzeżeniach. Kliknij i dołącz do grupy dyskusyjnej na Facebooku dla rodziców. Zapraszam serdecznie.

Wpis ten dedykuję mojej córce. Niezawodnej, dzielnej i tej, na którą zawsze mogę liczyć.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze