10 TALENTÓW,
4 DOMENY

Zbliża się koniec 2019 roku i jak to w tym okresie uruchamia się potrzeba podsumowania, czyli inaczej mówiąc, każdy robi rachunek zysków i strat. Oczywiście większość ma nadzieję na to, że zysków, pozytywów lub sukcesów będzie więcej i ze spokojem będzie można myśleć nie tylko o Bożym Narodzeniu, ale i o następującym po nim Nowym Roku.

W końcu kto by chciał otwierać nowy okres „rozrachunkowy” na stracie czy z balastem smutków i niepowodzeń. No nikt! W tym również ja, dlatego dzisiaj wpis z talentowym podsumowaniem.

Cały miniony rok umieszczałam na blogu wpisy o 10 talentach Gallupa dla nastolatków, które poprzez Badanie Stregnths Explorer można określić dla młodych osób pomiędzy 10 a 15 rokiem życia. Dzisiaj zebrałam te informacje w tym jednym wpisie.

Dodatkowo każdy z 10 nastoletnich talentów przyporządkowałam grupie talentowej, co w języku Gallupa nazywa się domeną. Wszystkie 34 talenty określone dla dorosłych są również przypisane właśnie takim czterem domenom:

  • wykonywania
  • wywierania wpływu
  • budowania relacji
  • myślenia strategicznego

Warto wiedzieć, z której z tych grup (domen) pochodzi talent dziecka, a samo zrozumienie tych domen pozwala spojrzeć na wynik badania z szerszej perspektywy. Poniżej znajdziesz kilka informacji charakteryzujących daną grupę talentów i związane z nią konkretne nastoletnie talenty.

Grupa talentów oznaczonych kolorem fioletowym. Osoby z tymi talentami wiedzą co zrobić, by sprawy po prostu się działy, były realizowane i posuwały się do przodu.

Ustalają sobie cele i podejmują działanie. Dobrze czują się, gdy jest coś do zrobienia, zrealizowania, organizacji lub gdy po prostu można wykazać się osiągniętymi efektami pracy. Mają umiejętności organizacyjne, planistyczne i doprowadzania spraw do końca. Potrafią też ocenić sens działania, szacują siły na zamiary, wyznaczają priorytety swoich działań.

Często postrzegani jako tytani pracy. Mogą mieć trudności z odpoczynkiem, gdyż potrzeba ciągłego działania pcha je do realizacji kolejnych zamierzeń.


NIEZAWODNOŚĆ

Dla dziecka z tym talentem zaufanie jest niezwykle istotne, gdyż chce być postrzegane jako osoba odpowiedzialna i wiarygodna. Inni mogą liczyć na nie i być pewni, że wykona to co planuje. Takie dziecko jak coś obiecuje, to dotrzymuje danych zobowiązań i jest niezawodne. Czytaj dalej


OSIĄGANIE

Dzieci z tym talentem mają więcej energii niż rówieśnicy i więcej celów do osiągnięcia. Uwielbiają mieć poczucie realizacji i doprowadzania swoich zamierzeń do końca. Czytaj dalej


ORGANIZOWANIE

Układanie grafików i harmonogramów, planowanie i organizowanie swojej codzienności i zamierzeń sprawia, że świat dziecka z tym talentem jest lepszy i bardziej uporządkowany. Inni mogą liczyć na nie w kwestii podania dodatkowych szczegółów i ułożenia wspólnego planu działania. Czytaj dalej


Grupa talentów oznaczonych kolorem żółtym. Osoby te wiedzą, jak przejąć kontrolę, przemówić i upewnić się, że są głosem zespołu.

To cechy, które mocniej widać u osób z tymi talentami, są jakby „na wierzchu”. Osoby takie lubią przewodzić i podejmować wyzwania. Motywują innych do działania, mają pewność siebie, łatwiej je zobaczyć, bowiem mają umiejętności prezentacji, opowiadania i komunikowania się z innymi. Budują zaangażowanie w innych, motywują i inspirują, a przy tym wiedzą jak przemówić do innych i wypłynąć na nich.


WSPÓŁZAWODNICTWO

Ten talent powoduje, że dziecko widzi wiele spraw i zadań w swoim życiu jako rozgrywkę lub zawody. Odczuwa ono wielką radość i zadowolenie, kiedy może być zwycięzcą. Szczerze nie lubi przegranej, gdyż zawsze dąży do zajmowania pierwszego miejsca. Czytaj dalej


WIARA W SIEBIE

Dziecko, które posiada ten talent wierzy w siebie i w swoje możliwości. To pomaga mu podejmować rozmaite wyzwania, ponieważ czuje ono, że mu się powiedzie i odniesie sukces. Czytaj dalej


CENTRUM UWAGI

Dziecko, które posiada ten talent jest urodzonym mówcą i liderem, stworzonym do tego, by stać na środku, opowiadać historie i przewodzić innym. Inne osoby chętnie patrzą na nie, słuchając tego co ma do powiedzenia, zaprezentowania lub opowiedzenia. Czytaj dalej


Grupa talentów oznaczonych kolorem niebieskim. Osoby te potrafią nawiązywać silne relacje, które trzymają zespół razem i czynią go czymś więcej, niż jedynie sumą jego części.

Osoby z talentami z tej grupy łatwo nawiązują relację, lubią pracować i działać z innymi osobami. Ich talenty aktywują się, gdy mogą zrobić coś z ludźmi dla ludzi.

Utrzymują spójność w zespole i są świadome, że wspólne działanie może przynieść więcej korzyści, niż działanie w pojedynkę. Zjednują innych w zespole, łączą i tworzą przyjazną atmosferę. Działają intuicyjnie i odbierają niewidzialne fale ludzkich uczuć i emocji. Posiadają umiejętności interpersonalne.


OPIEKUŃCZOŚĆ

Dzieci z tym talentem z całego serca wierzą, że pomaganie innym ludziom jest niezwykle ważne.
Chcą pomagać i troszczyć się o innych w sposób symboliczny i taktowny lub też w bardziej znaczący i odczuwalny. A to wszystko po to, by zmieniać swoje otoczenie lub świat na lepsze. Czytaj dalej  


NASTAWIENIE NA RELACJE

Dzieci z tym talentem lubią nawiązywać koleżeńskie i przyjacielskie relacje, a także utrzymywać je przez długi czas – być może nawet przez całe swoje życie. Poszerzają grono przyjaciół, robiąc to dla siebie samego lub dla innych. Czytaj dalej  


Grupa talentów oznaczonych kolorem czerwonym. Osoby te pomagają rozważyć co może się wydarzyć. Absorbują i analizują informacje, które pomagają podjęć lepsze decyzje.

Dla osób z tymi talentami myślenie jest równoznaczne z działaniem. Rozmyślają i pozyskują informacje, wyciągają wnioski, uczą się i analizują, zbierają informacje, a wszystko po to, by podjąć najlepszą decyzję i zmaksymalizować szanse realizacji danych strategii. 

Odgadują intencje, antycypują przyszłość i rozwój wydarzeń, są kreatywne i z polotem. Osoby z tymi talentami myślą w dłuższym horyzoncie czasowym, a talenty z tej domeny z pewnością pomagają podejmować strategiczne decyzje.


MYŚLENIE O PRZYSZŁOŚCI

Ten talent sprawia, że dziecko uwielbia myśleć i marzyć o przyszłości bliższej i dalszej, często wykraczając poza teraźniejszość. Jest osobą, która zastanawia się raczej nad tym co jest możliwe i realne, niż nad tym co jest niemożliwe i nierzeczywiste. Czytaj dalej  


ODKRYWCZOŚĆ

Dziecko z tym talent jest osobą w typie myśliciela i ucznia. To sprawia, że czerpie ono radość ze zgłębiania, rozpatrywania i badania idei lub pomysłów, a także znajdywania połączeń między nimi. Dziecko takie często lubi zadawać pytania „Jak?” i „Dlaczego?”. Czytaj dalej  


Jeśli chcesz wspierać rozwój swojego dziecka, by w przyszłości było szczęśliwym i pełnym pasji dorosłym człowiekiem, to wybierz jeden z Pakietów Nastolatka.

Oparty o Badanie StrengthsExplorer dla młodych osób w wieku od 10 do 15 lat ponad miesięczny program odkrywania naturalnych wzorców myślenia, zachowania i działania Twojego dziecka, czyli jego talentów oraz indywidualna konsultacja dla całej rodziny.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze