UCZ SIĘ UCZ, BO NAUKA TO POTĘGI KLUCZ

Minął miesiąc od wpisu, w których opowiadałam o 20 latach badania talentów Gallupa poprzez narzedzie CliftonStrengths. W tym czasie ponad 120 000 ludzi na świecie dołączyło do szczęśliwców, którzy już wiedzą, gdzie jest źródło ich naturalnego potencjału.

Zaledwie trzydzieści parę dni i ponad 120 000 osób! W takim razie czuję, że szerzenie wiedzy o tym temacie, opowiadanie o talentach dorosłych i nastolatków nie tylko ma sens, ale jest wręcz potrzebne. Bo jak komuś nie powiesz, że jest coś takiego jak Gallup, jak talent i mocna strona, i że w ogóle możesz to odkryć, to on po prostu nie będzie o tym wiedział! Także proszę bardzo – kolejna dawka wiedzy, abyś mógł uczyć się, rozwijać i zmieniać.

Jeśli jesteś rodzicem nastolatka lub młodej osoby ciągle uczącej się, to namawiam Cię do przyłączenia się do Tropicieli Talentów. Pamiętasz? Pisałam o 6 krokach,  które możesz zrobić, by nim zostać. 

Pierwszy z tych kroków to zdobycie wiedzy o talentach czyli mówiąc oględnie rozeznanie się, o co w tym wszystkim chodzi i jak to się ma do Twojego nastolatka.  Często słyszymy, że kto ma wiedzę, ten ma władzę. Jeśli nie absolutną, to choć nad tym co pod ręką. A władza rodzicielska z pewnością dotyczy naszych nieletnich domowników.

To w takim razie zapraszam do zdobywania wiedzy, ale takiej, która ma służyć lepszemu sprawowaniu władzy, szczególnie tej rodzicielskiej. To takie szkolne, ale często słyszane:  Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz!

Wiedza dla wszystkich

Wyobraź sobie, że istnieje koncepcja opierająca się na założeniu, że jednostki różnią się między sobą pod względem tego, który kanał zmysłowy jest najskuteczniejszy w przyswajaniu oraz zapamiętywaniu nowych informacji lub umiejętności. To jest trochę tak, że gdy jesteśmy dziećmi przyswajamy informacje ze świata zewnętrznego wszystkimi zmysłami. Z czasem jednak jeden z nich wykształca się lepiej niż inne, stając się jakby preferowanym stylem uczenia się. Dlatego każdy z nas i każdy uczeń ma swoją indywidualną zdolność, sposób, w jaki woli się uczyć, czyli swój styl uczenia.

Biorąc pod uwagę zmysły (czyli najlepsze kanały, które w uczeniu się preferuje mózg) wyróżnia się 3 style uczenia się:

  • wzrokowców,
  • słuchowców
  • kinestetyków.

Znasz ten podział? Wiesz o co chodzi? A co ważniejsze, to czy wiesz, który zmysł jest najbardziej efektywny w nauce Twojego dziecka?

Jeśli kiwasz właśnie głową i mówisz sobie pod nosem „Tak, tak, już o tym wiem i to stosuję”, to bardzo się cieszę. To obserwujesz również, że nauka idzie Twojemu dziecku znacznie łatwiej.

A jeśli drapiesz się w głowę i mówisz pod nosem „O co chodzi?” to polecam poszukać, poczytać i dowiedzieć się więcej. Możesz po prostu wpisać w Internecie „style uczenia się” i zapoznać się z jednym w wielu dostępnych artykułów na ten temat. 

Piszę o tym, bo zdałam sobie sprawę , że ja przekazując wiedzę na temat talentów Gallupa, jestem jakby nauczycielką. A Ty zapamiętując i przyswajając tę wiedzę, jesteś właśnie w procesie uczenia się. No i rodzi się pytanie, czy jako uczeń, który może być wzrokowcem, słuchowcem lub kinestetykiem, dostajesz tę wiedzę w odpowiedni dla siebie sposób.

I wiesz co? Wydaje mi się, że dokładam wszelkich starań, by tak było. Możemy to sprawdzić razem.

Wzrokowcy

 Dla tej grupy najlepszym sposobem uczenia się jest czytanie i patrzenie, czyli używanie swojego zmysłu wzroku. Dużo lepiej zapamiętują informacje napisane, przedstawione w sposób wizualny czy jako tekst, obraz lub wykres, lubią obserwować.

Dla wzrokowców napisałam już całkiem sporo wpisów na blogu Tropicieli Talentów. Tam właśnie możesz poczytać o Gallupie, o tym czym jest talent i jak powstaje. Znajdziesz tam również wpisy o poszczególnych talentach określonych dla nastolatków do 15 roku życia czyli o Opiekuńczości, Osiąganiu, Centrum Uwagi i kolejnych talentach. Brać, czytać i oko cieszyć.

Słuchowcy

W tej grupie dominującym zmysłem jest słuch i on jest najlepszym kanałem do zdobywania nowej wiedzy. Osoby takie są wrażliwe na dźwięk głosu, sposób mówienia i oczywiście kto i z jakimi emocjami opowiada i przekazuje informacje.

Dla słuchowców oczywiście coś do posłuchania czyli podcast Talenty Dużych i Małych . Nagrywam go specjalnie dla Ciebie razem z Katarzyną Bieleniewicz Certyfikowanym Coachem Gallupa. Ta forma jest idealna dla tych, co uczą się i zapamiętują dużo więcej, gdy mogą po porostu używać swoich uszu. Dlatego też zapraszam do podcastu i już dostępnych odcinków:

Kinestetycy

Takie osoby najchętniej i najłatwiej uczą się, gdy są w ruchu lub mogą coś dotknąć. Aktywne uczestniczenie w rożnych sytuacjach, eksperymentowanie, interakcje, samodzielne wykonanie danych czynności oraz bezpośrednie angażowanie się to styl uczenia się kinestetyków.

Dla kinestetyków, czyli tych co cenią ruch i chcą, aby coś się działo, lepiej uczą się czytając mowę ciała, to dla nich właśnie na przełomie roku 2019 i 2020, co czwartek o godz. 12.30 prowadziłam na Facebooku transmisje na żywo.

W czasie tych spotkań pokazuję i prezentuję, można aktywnie wziąć udział poprzez zadanie pytania lub  zaangażować się, pisząc swój komentarz. Poza tym transmisję można oglądać na spacerze, na siłowni, będąc w ruchu- zatem idealnie dla kinestetyków.

W chwili obecnej wszystkie dotychczas przeprowadzone transmisje są dostępne na kanale Tropicieli Talentów na YouTubie. Wchodzisz i oglądasz, nadrabiasz zaległości.

Klucz do wiedzy

Mam nadzieję, że znalazłeś coś dla siebie, coś co odpowiada Twojemu stylowi uczenia się. Brać, wybierać, korzystać i zdobywać wiedzę o talentach. Poczuj potęgę klucza wiedzy! A to oznacza jednocześnie, że pierwszy krok na drodze, by zostać Tropicielem Talentów możesz śmiało zrobić. 

Acha. I pamiętaj, że maksyma, że człowiek uczy się całe życie i głupi umiera, jest prawdziwa TYLKO W PIERWSZEJ CZĘŚCI. Uczy się całe życie, a nawet powinien się uczyć,  powinien być otwarty na nowe wiadomości i informacje, rozwój osobisty, podnoszenie sprawności umysłowej oraz na kształtowanie określonych umiejętności . To teraz tak modnie nazywa się lifelong learning lub jak kto woli nauka przez całe życie. Ale ta sprawa może być dobrym tematem na kolejny wpis na blogu Tropicieli. Zapraszam!

Podobał Ci się ten tekst?
Napisz swój komentarz.
Dziękuję 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze