20 LAT ODKRYWANIA MOCNYCH STRON GALLUPA

W roku 2019 mija 20 lat odkąd zostało udostępnione przez Instytut Gallupa badanie talentów określonych i nazwanych przez Donalda Cliftona. Do niedawna funkcjonowało ono jako StrengthsFinder®, teraz używana jest nazwa CliftonStrengths®.

Tym wpisem chciałam uczcić tę okrągłą rocznicę i przekazać kilka informacji o badaniu talentów, o tym jak się rozwijało, zmieniało i zdobywało coraz większą popularność. Chciałam też napisać o tym, co na dzień dzisiejszy przygotował Gallup dla Ciebie na swoje dwudzieste urodziny mocnych stron.

Jeśli szukasz więcej informacji o historii mocnych stron to zajrzyj na wpis na blogu Tropicieli lub na stronę Gallupa.

Rok 1999

Po 30 latach prowadzenia badań nad potencjałem ludzkim amerykański psycholog i profesor Uniwersytetu Nebraska Donald Clifton doszedł do dwóch istotnych wniosków:

  1. każdy człowiek posiada mocne strony (strengths), które nierozerwalnie są związane z jego naturalnym potencjałem i posiadanymi talentami oraz rozwojem tego potencjału poprzez zdobywanie wiedzy o nim i praktykowaniu go w życiu zawodowym i prywatnym,
  2. osiąganie sukcesu i zadowolenia w życiu jest ściśle związane ze świadomym używaniem i wykorzystywaniem unikatowych dla danej jednostki mocnych stron.

Na bazie tych wniosków Donald Clifton wraz z Marcusem Buckinghamem stworzyli empiryczne badanie, które każdej osobie pozwala określić jej naturalny potencjał. Badanie to ujrzało światło dzienne w roku 1999 i w swojej pierwotnej wersji badało 35 talentów.

Po otrzymaniu pierwszych wyników oraz na podstawie kolejnych analiz i przemyśleń, ostatecznie powstało badanie Clifton StrengthsFinder® (CSF) określające danej osobie kombinację i natężenie 34 talentów Gallupa. Wtedy też rozpoczęła się nowa era w Instytucie Gallupa- era odkrywania mocnych stron człowieka.

Początkowo Donald Clifton myślał o wykorzystaniu narzędzia do wspierania motywacji i zaangażowania w organizacjach w USA. Ale za namową profesora Harvardu dr Phila Stone’a stworzono wersję komputerową badania, która dzięki rozwojowi Internetu miała być dostępna dla szerszego grona odbiorców.

W roku 1999 badanie CFS wykonało ponad 18 000 osób, a rok ten był początkiem światowej zmiany w myśleniu o rozwoju pracowników w organizacjach i nad efektywnością w pracy.

Od CSF do Strengths Finder 2.0

Kolejne lata pokazały jak wielkim sukcesem okazało się badanie Strengths Finder. Z roku na rok liczba osób odkrywających swoje talenty stale rosła. Podczas gdy w 1999 roku było ich ponad 18 000, tak po roku 2014 średnio swoje talenty odkrywa corocznie ponad 2 miliony osób na całym świecie.

Liczba osób biorących udział w badaniu talentów w poszczególnych latach.
Źródło : www.gallup.com

Warto podkreślić, że Gallup przez te lata stale dba o jakość i akuratność swojego narzędzia, a także jego systematyczny rozwój i dostosowanie do zmieniających się czasów i wymagań jego użytkowników.

Właśnie dlatego z początkowych 180 stwierdzeń, które były użyte w badaniu, dzisiaj mamy ich 177. Badanie zostało również przygotowane dla osób z dysleksją oraz przetłumaczone tak, że obecnie jest dostępne w ponad 36 językach. Raport ewaluacyjny i walidacyjny badania StrengthsFinder znajdziesz tutaj.

W roku 2006 wprowadzono bardziej szczegółowy raport, który odpowiadał rosnącym potrzebom lepszego poznawania siebie i swoich mocnych stron. Dotychczasową ogólną prezentację 5 najsilniejszych talentów wzbogacono o zindywidualizowane opisy, które pokazywały dynamikę talentów danej osoby czyli ich wzajemnego oddziaływania na siebie. To znacznie podniosło jakość i znaczenie otrzymywanego wyniku talentów TOP5.

Na bazie tych doświadczeń wnuczek Donalda Cliftona- Tom Rath w 2007 roku wydał książkę Strengths Finder 2.0, w której można znaleźć wiele wskazówek i pomysłów wspomagających rozwój poszczególnych 34 talentów Gallupa.

Dzięki tej pozycji, jak i innym które osiągnęły poziom czytelniczych bestsellerów, rozwój oparty o mocne strony zagościł w wielu organizacjach, zespołach i grupach. To zupełnie zmieniło podejście do indywidualnego potencjału człowieka, jak również do osiągania zaangażowania i efektywności w pracy, na studiach, w szkole i rodzinie.

CliftonStrengths w 2019 roku

Gallup nie ustaje w rozwoju i ulepszaniu swojego narzędzia. W ostatnim czasie znacznej zmianie uległy raporty talentów, z których najlepsze pod względem nie tylko graficznym, ale również treści są te dotyczące wszystkich 34 talentów. Raport kusi kolorami, graficzną prezentacją otrzymanych wyników, jak również przejrzystością i wyczerpującym przedstawieniem tematu.

Jak podaje Gallup na swojej witrynie internetowej na dzień dzisiejszy, a jest październik 2019 roku, w badaniu udział wzięło i odkryło swój naturalny potencjał

21 980 173 ludzi na świecie

Ty też masz talenty i też możesz poznać swoje mocne strony. Przyłącz się do tych co już odkryli swój naturalny potencjał i dzięki temu osiągają sukcesy, realizują marzenia i podążają własną drogą. Możesz to samo zaproponować swojemu nastoletniemu dziecku lub osobie uczącej się. 

Zobacz jakie masz możliwości. Odwiedź odpowiedni serwis Gallupa i przekonaj się co tam na Ciebie czeka. Bowiem właśnie w 2019 roku witryna internetowa Gallupa przeszła metamorfozę i teraz łatwiej możesz znaleźć interesujące Cię treści.

Dla Ciebie zaś przygotowałam bezpośrednie odnośniki do serwisów Gallupa, które objaśniają jak odkryć i wykorzystać talenty w różnych grupach wiekowych. Kliknij i sprawdź!

.

Dla studentów

.

Dla dorosłych

.

To co? Jesteś gotowy na odkrycie Twojego naturalnego potencjału albo talentów nastolatka? Czujesz, że drzemią w Tobie nieodkryte moce i chcesz je zacząć używać w życiu zawodowym, akademickim, szkolnym lub domowym? To skontaktuj się z Tropicielami Talentów i napisz do mnie. Odpowiem na każde talentowe pytanie 🙂 

Przejdź do formularza kontaktu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze