MIEJSCA W SIECI DLA RODZICA – 12 PROPOZYCJI
6 stycznia to zawsze szczególny dzień w naszym domu. Tego dnia, dokładnie 9 lat temu razem z mężem po raz trzeci zostaliśmy rodzicami. Urodził nam się nasz mały cud – zdrowy i śliczny synek.
Piszę tak, bo prognozy były raczej kiepskie. Ale on, nasz Kacper, mały królewicz, urwał się z Orszaku Trzech Króli i przyniósł nam mnóstwo radości. I nadal przynosi!
I choć od tego czasu upłynęło już wiele wody w Odrze, to te momenty, gdy zostawialiśmy rodzicami, zawsze wspominamy z radością i uśmiechem na twarzy.
Jednocześnie od 2004 roku, odkąd sama zostałam mamą i trzymałam na rękach moją pierworodną latorośl widzę, jak bardzo zmienił się świat i dostęp do wiedzy rodzicielskiej. Wtedy patrzyłam na wszystko ze strachem w oczach, a w głowie zadawałam sobie pytanie „I co dalej? czy dam radę?”
Obecna edukacja rodzicielska i możliwości w tym zakresie dają tak szerokie pole dla rodziców, że gdy ktoś do mnie mówi, że wychowuje dzieci intuicyjnie, to robię oczy jak pięć złotych i pytam długo i przeciągle „naaaaaapraaaaaawdę?”.
Być może obok wręczanych w szpitalach skrzyneczek na dobry start dla niemowlaków z górą ulotek i próbek herbatek (nota bene nie wiem czy nadal to funkcjonuje, ale tak było jeszcze 9 lat temu), warto również przygotować skrzyneczkę dla mamy i taty na bezpieczne lądowanie w nowej roli rodzica. I to nie tylko na pierwsze easy peasy 2 lata życia dziecka, ale na minimum najbliższe 16 lat.
Osobiście zapakowałabym kilka pozycji książkowych typu „must have” dla rodzica oraz listę ciekawych miejsc w Internecie, które będą deską ratunku w różnych okolicznościach na kolejnych etapach rozwoju dziecka. Więcej o tym jak zostać Rodzicem przez wielkie R pisałam na blogu.
Co myślisz o tym? Ciekawe jakie Ty pozycje i miejsca dodasz do skrzyneczki mamy i taty. Może dasz mi znać w komentarzu. Dziękuję 🙂
W tym artykule prezentuję listę moich wybranych parentingowych miejsc w sieci Internetowej. Klikałam i czytałam, wyszukiwałam jak każdy Polak potrafi najlepiej – wujek Google i krążące po mojej głowie pytania. Efekt znajdziesz poniżej plus moje osobiste wybory.
To może być zaskakujące dla Ciebie i wiem, że możesz pomyśleć, że chyba ze mną jest coś nie tak. Bo jak można odsyłać swoich własnych czytelników do innych blogów.
Natomiast zapewniam Cię, że robię to z pełną świadomością, zdrowa na ciele i umyśle, a przyświecają mi następujące rzeczy:
- Po pierwsze – rodzicielstwo rozciąga się na szereg czynności opiekuńczo-wychowawczych i tutaj, w Tropicielach, nie poruszam całego mnóstwa tematów, o których jednak warto widzieć. A nawet chcę, by było Ci to znane, bo zależy mi na jakości Twoich rodzicielskich relacji z dziećmi.
- Po drugie – chcę podzielić się miejscami, do których sama zaglądam pełniąc rolę mamy, a które w mojej ocenie dają prawdziwa wartość. Co prawda część szukałam wyobrażając sobie, że jestem w ciąży albo mam małego kilkulatka, a część autentycznie mnie przyciągnęła jako mamę dorastających nastolatków.
- Po trzecie – chcę bardzo wierzyć w to co napisał Stephen Covey w książce „7 nawyków skutecznego działania”. Trzeba żyć w paradygmacie obfitości czyli, że dla każdego jest miejsce na tej kuli ziemskiej. Dla każdego autora i każdego czytelnika. Każdy z nas ma inne preferencje co do sposobu, w jaki wiedza jest mu podawana i przedstawiana.
Dlatego jednym pasuje blog tej autorki, a inni wolą coś innego. I choć każda z wymienionych osób odwołuje się do obszaru szeroko rozumianego rodzicielstwa, dzieli się podobnymi praktykami, to jednak włącza w to swoje indywidualne doświadczenia i refleksję. Dlatego sami wracamy do określonych osób i miejsc, które po prostu bardziej trafiają do nas.
I tyle w temacie.
Zobacz i zdecyduj, które z tych miejsc pasuje Tobie, by budować jeszcze większą świadomość rodzicielską i rozwijać własne kompetencje.
I regularnie korzystaj!
Moje rekomendacje dotyczą kwestii artykułów na blogach i materiałów edukacyjnych. Żaden z moich wyborów nie jest związany z ofertą sprzedażową, którą tutaj celowo przemilczam. Kolejność prezentowanych miejsc jest związana z rosnącym wiekiem dzieci czyli lecimy od rodziców maluchów do nastoletnich olbrzymów.
Aaaa! I jeszcze bardzo bardzo ważna rzecz! Jeśli znasz jakieś ciekawe i wartościowe miejsce, do którego ja nie dotarłam, to bardzo Cię proszę daj znać w komentarzu. Chętnie zajrzę, poczytam i dowiem się.
Dla rodziców dzieci w wieku 0 – 6 lat
Blog prowadzi Magdalena Komsta, która jest psycholożką i terapeutką poznawczo-behawioralną bezsenności. Do tego promuje karmienie piersią i wspiera rodziców w przygotowaniu do porodu.
Na blogu jest mnóstwo artykułów dla rodziców maluszków i łatwo jest odszukać te, o które nam chodzi, dzięki tagom znajdującym się na stornie. Szczególnie polecam kliknąć na „noworodek”, „karmienie piersią”, „depresja poporodowa” lub „smoczek” i „ssanie kciuka”.
To właśnie dzięki tagom na blogu Wymagających można szybko odnaleźć więcej informacji na dany temat.
Trochę szkoda, że nie ma spisu treści bloga, tak by samodzielnie wybrać interesujący temat.
I uwaga – dostęp do bloga jest możliwy tylko ze strony głównej, w sekcji Artykuły. Nie wiem czemu nie ma odnośnika w pasku menu, choć to dużo by ułatwiło czytającym.
Ciąża + rodzice dzieci od 0 do wczesny nastolatek ~ 11 lat.
To blog o rodzicielstwie, który był moim odkryciem i bardzo żałowałam, że gdy moje dzieci były małe, to nie było takiego miejsca. Kiedyś prowadzony przez 3 autorki, dziś pod komendą Alicji Kost, która sama jest mamą trójki dzieci.
Blog z bardzo dobrą nawigacją, czyli podziałem tematycznym na pasku menu oraz przyjaznymi zdjęciami maluchów i mam.
Znajdziesz osobną część związaną z ciążą, dzieckiem czy rodzicielstwem, więc jeśli szukasz jakiegoś konkretnego tematu, to na tym blogu jest to niezwykle łatwe.
Wszystkie artykuły pisane w ciekawy i wnikliwy sposób, więc sama się wciągnęłam w kilka artykułów. A do tego, jak piszą autorki, wszystko oparte na dowodach naukowych.
Dla rodziców, którzy chcą skupić się na budowaniu relacji z dziećmi.
Ten serwis prowadzi Małgorzata Musiał, z wykształcenia pedagog i mentorka grup SAFE, profesjonalnie wspierająca świeżo upieczonych rodziców.
Jak sama pisze o swoim blogu, to właśnie trójka jej dzieci jest „natchnieniem w pisaniu felietonów” i to „oni sprawiają, że nic co ludzkie, nie jest mi obce”.
Tematy artykułów podzielne są na pięć sekcji: o wspieraniu dziecka, o nastolatkach, o rodzeństwie, o wyzwaniach dorosłych i o złości. Już same te nazwy sprawiają, że wiesz na jakie pytania możesz znaleźć odpowiedzi na tym blogu. Do tego autorka pisze kwiecistym językiem, dotykając wielu rodzicielskich rozterek oraz udzielając trafnych i mądrych wskazówek.
Towarzyszy w drodze od narodzin do czasu nastoletniego.
Blog prowadzi Agnieszka Stein, która jest marką sama w sobie. Psycholog z wieloletnim doświadczeniem, wspierająca rodziców w różnych sytuacjach, autorka wielu książek z obszaru rodzicielstwa. To chyba sztandarowa postać Rodzicielstwa Bliskości w Polsce, więc jak chcesz wiedzieć więcej o tym nurcie, to warto zajrzeć na jej blog.
Strona Agnieszki posiada bogaty katalog wpisów na rozmaite tematy, ale brak ich kategorii lub tagów utrudnia niestety dotarcie do szukanych treści. Bywa, że język przekazu jest trochę naukowy, więc rodzicielskie świeżaki mogą poczuć, że nie odbierają z autorką na tych samych falach.
Myślę, że lepiej zacząć od jednej z książek Agnieszki Stein i wtedy przekonać się o wartości promowanego przez nią podejścia do roli rodzica.
Dla rodziców chcących wspierać efektywną edukację swoich dzieci.
Marcelina Krupska to osoba, która chętnie asystuje mamom w odnalezieniu się ich dzieci w polskim systemie edukacji. Sama przedstawia się jako psycholog z doświadczeniem w budowaniu efektywnych zespołów. Teraz chce sprawić, by edukacja dzieci była efektywna i bez zbędnej straty czasu. Prywatnie mama dwóch nastoletnich synów.
Blog Marceliny co środę jest zasilany nowym artykułem, związanym z bieżącą tematyką szkolną lub takim, poszerzającym wiedzę rodzica w zakresie edukacji dzieci.
Autorka tworzy mnóstwo ciekawych wpisów, których tematem łączącym jest edukacja, efektywne uczenie się i odnalezienie się młodych osób w systemie przedszkolnym i szkolnym. Poruszanie po blogu z pewnością ułatwiają kategorie dostępne w lewym nawigatorze na stronie bloga. Myślę, że wyróżnienie wpisów, od których warto zacząć lekturę na blogu, bardzo by pomogło nowicjuszowi.
Dla rodziców, którzy chcą łączyć zabawę i edukację.
Ten serwis prowadzi Ania Ciszewska, która obok tego, że jest filologiem i tutorem, to jest też mamą czwórki dzieci. A wiadomo jak to jest- im więcej masz dzieci i zawodowo zajmujesz się edukacją i wychowaniem, tym masz większy poligon doświadczalny w domu.
I to właśnie można znaleźć we wpisach na jej blogu – własne doświadczenia i sprawdzone w praktyce gry i zabawy, które nie tylko edukują i rozwijają dzieci, ale również dają radość i zadowolenie.
Nawigacja Bloga daje nam możliwość filtracji artykułów w obrębie takich tematów jak polecane przez autorkę książki, wychowanie czy edukację. Ale najcenniejsze są zabawy dla dzieci pogrupowane zgodnie z wiekiem dzieci czyli dla żłobkowiczów w przedziale 0-3 lat, przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat i wreszcie wszeskoszkolniaków do 12 roku życia.
Kto odwiedzi ten serwis, ten nie będzie mógł powiedzieć, że nie ma pomysłu na zabawę ze swoim dzieckiem.
Dla rodziców nastolatków, którzy myślą o przyszłości swoich dzieci.
Ten serwis prowadzi Maja Lose, która robi to trochę na poważnie, a trochę z uśmiechem, wierząc przy tym „żadna szkoła nie przygotuje dzieci do życia, gdyż dużo lepiej zrobią to rodzice.” Jest trenerem biznesu, pedagogiem i tutorem oraz mamą dwójki nastolatków na poziomie liceum.
Artykuły, które pisze Maja, powstają w wyniku obserwacji tak szybko zmieniającego się otoczenia oraz świadomości autorki, że wiele rzeczy ze świata dorosłych można zastosować i zrobić już na etapie dziecięcym. A do tego nikt nie zrobi tego lepiej, jak rodzice w domu.
To blog dla rodziców, którzy już wiedzą, że dzisiejsza edukacja to nie wszystko i chcą postawić na rozwój umiejętności, które już za chwilę będą potrzebne ich dzieciom, by zaliczyć miękkie lądowanie w pracy zawodowej i dorosłości.
Artykuły na blogu naszpikowane są wartościowymi odnośnikami do wielu badań naukowych, ciekawych prezentacji i dostępnych raportów. Poruszanie po treściach mają pomóc kategorie widoczne po lewej stronie, ale jest ich bardzo dużo, więc na początku może być trudno się zdecydować. Na szczęście blog posiada spis treści, gdzie dużo łatwiej wybrać odpowiedni artykuł do lektury.
Gdy szukasz połączenia relacji ze sposobami na aktywne spędzanie czasu.
Ten serwis to moje świeże odkrycie, ale jej autorka – Monika Bosek-Kaczmarzyk, która ujęła mnie swoją prostotą przekazu. Czuję jakby mówiła do mnie, jak dobra koleżanka o dobrze znanych nam problemach. Jest psycholożka i mamą czwórki dzieci, więc ma bogate doświadczenie, którym chętnie się dzieli.
Storna bloga w pierwszej chwili na przyciąga, ale gdy rozpocznie się czytanie wpisów, to chce się przechodzić od jednego do drugiego. Ich wybór ułatwiają kategorie i tagi widoczne z lewej strony.
Niezwykle cenną wartością tego serwisu są dwie rzeczy. Pierwsza to bajki Moniki, których jest autorką, a które to można odnaleźć w osobnej zakładce. Druga zaś to recenzje książek. Sama skorzystałam z wielu propozycji Moniki i muszę powiedzieć, że się nie zawiodłam.
Ważne sprawy w rodzicielstwie opowiadane przez tatę
Jak dobrze, że są tacy odważni tatusiowie jak Jarek Kania i przypominają, że rodzicem w równym stopniu jest mama i tato. I to, że tato może mieć swój, odmienny punkt widzenia, na kwestie rodzicielstwa. A przy tym tato nie zawsze jest super bohaterem, też się boi, uczy, emocjonuje pierwszymi krokami dziecka i występem na szkolnej akademii.
Blog, jak wiele wcześniej wymienionych, powstał z potrzeby dzielenia się blaskami i cieniami rodzicielstwa w codziennym życiu. Jest zapisem tu i teraz zbieranych po drodze doświadczeń Jarka.
Poza tym autor skupia się na największych bolączkach rodziców XXI wieku- mediach cyfrowych, zbyt wysokich wymaganiach stawianym dzieciom i ciągłym braku czasu.
Artykuły na blogu są pisane zabawnym językiem, czyta się je z lekkością i uśmiechem. Niestety sama strona bloga jest mieszanką różnych treści (wpisy, podcasty i filmy), gdzie brakuje podziału na kategorie czy wyświetlonych tagów, co zdecydowanie utrudnia dotarcie do poszukiwanych treści.
Szkoda, bo podcasty i filmy mają osobne zakładki, a bez nich same wpisy blogowe byłyby łatwiejsze do przeglądania. Broni się zaś to, że na stronie głównej, po przewinięciu jej w dół można znaleźć sekcje z najciekawszymi treściami w danej tematyce.
Rodzicielstwo oczami mężczyzny
Drugim odważnym mężczyzną , który dzieli się swoimi metodami wychowawczymi jest Kamil Nowak. W krótkim opisie swojej osoby zapewnia, że „wierzy, że tak jak dzieci uczą się wielu rzeczy od rodziców, tak rodzice mogą się nauczyć wielu rzeczy od dzieci”. Sam jest ojcem trójki dzieci i właśnie od ojcowskiej strony chce opowiadać o wychowaniu.
O samym autorze brak jest na blogu jakiś dodatkowych informacji, ale portal działa już parę dobrych lat i widać, że lata intensywnej publikacji postów ma już chyba za sobą.
Mimo to, treść większości z nich jest nadal aktualna, bo przecież zawsze są rodzice, którzy szukają odpowiedzi na pytania typu czy da się wychować dzieci bez karania (i bez nagradzania) lub choćby takie, czy naprawdę wyrośliśmy na porządnych ludzi? A Kamil na te pytania odpowiada po swojemu.
Plusem bloga są dwie zakładki: od czego zacząć czytanie bloga i spis treści. Pierwsza z nich to wybór najciekawszych wpisów w podziale na kategorie typu wychowanie dzieci, rodzicielstwo bliskości czy o klapsach. Druga zaś zakładka- spis treści, to lista wszystkich wpisów w poszczególnych latach. Spis kończy się na roku 2018 i szkoda, że brak jest aktualizacji o kolejny okres, tym bardziej, że wpisy z roku 2019 można znaleźć na stronie głównej. Generalnie warto zapoznać się z ojcowskim podejściem proponowanym przez Kamila.
Baza artykułów, którą warto dodać do ulubionych
Ten serwis to wisienka na torcie. Prowadzony przez Elżbietę i Krzysztofa Manthey czyli mieszankę ciekawości świata, szperania po źródłach polsko- i anglojęzycznych z zakresu wychowania i socjologii. A wszystko okraszone dziennikarskim zacięciem i aktualnymi treściami.
To serwis, na którym już od początku prowadzą Cię jak po nitce do kłębka. Najpierw zakładka: „co znajdziesz w Juniorowie?” a potem „10 naszych najpopularniejszych tekstów”.
Potem idzie już z górki, bo menu z poszczególnymi kategoriami pozwala zdecydować czy chcesz wiedzieć więcej o wychowaniu i rozwoju, edukacji czy o zdrowiu. I podział treści dla rodziców i nauczycieli to wyjątkowa wartość tego miejsca.
Blog jest ciągle zasilamy aktualnymi treściami, które tworzą osoby tworzące i współpracujące z Juniorowem, a także zaproszeni goście i eksperci w danej dziedzinie. Portal dostarcza tak rozmaitej informacji w tak dobrze pogrupowany sposób i w tak jasny i wciągający sposób, że po prostu trzeba tu regularnie zaglądać.
Jedyny w Polsce podcast o nastoletnich talentach Gallupa
Na koniec chciałam Cię serdecznie zaprosić do zaglądania na stronę nie bloga, ale podcastu. Jedynego takiego w Polsce, w którym możesz posłuchać o nastoletnich talentach Gallupa.
Nagrywam go osobiście razem z Katarzyną Bieleniewicz i mamy dla Ciebie do odsłuchania ponad 30 odcinków. Tematyka to w głównej mierze talenty Gallupa, ale również kwestie rozwoju osobistego i rodzicielstwa.
Zapraszam serdecznie
Mam nadzieję, że wśród moich 12 propozycji jest coś ciekawego dla Ciebie i zaraz lecisz sprawdzić to dokładnie.
Być może są też inni rodzice, którym takie zestawienie 12 miejsce w sieci bardzo by pomogło.
Proszę Cię, podziel się tym wpisem na swoich mediach społecznościowych i odznacz mnie wśród swoich znajomych. Będę wiedzieć, że dbasz o rozwój innych i rozumiesz co znaczy Sharing is caring.
Podobał Ci się ten tekst?
Napisz swój komentarz.
Dziękuję 🙂