HISTORIA, KONTEKST I TALENTY- gościnny podcast

Na początku maja, zaraz po długim i leniwym weekendzie skontaktował się ze mną Piotr. Na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii i prowadzi serwis, w którym opowiada o historii Polski dla dzieci z punktu widzenia dzieci. Napisał do mnie, gdyż chciał zaprosić mnie do nagrania gościnnego podcastu, czyli takiego, gdzie Piotr jest gospodarzem i zadaje pytania, a ja nie nie odpowiadam.

Na początku pomyślałam „Jak to? Ja nie znam się na historii! I szczerze mówiąc w szkole nawet nie lubiłam tego przedmiotu.” Także w pierwszej chwili pomysł wydawał się, jakby to dobrze ująć, nie po drodze z tropieniem talentów. Jednak potem, gdy poznaliśmy się bliżej, gdy zaczęliśmy ustalać szczegóły i formę naszego nagrania to okazało się, że mamy kilka łączących nas rzeczy.

Trzy wspólne płaszczyzny Pana od Historii i Pani od Talentów:

  • talent Kontekst- oboje mamy go na pierwszym miejscu, co oznacza, że jest naszym najsilniejszym i najbardziej widocznym talentem. Piotr używa go w książkowy sposób, bo bada wydarzenia historyczne na przestrzeni lat i jak sam mówi, łączy kropki poszczególnych jej elementów. Patrzy co się wydarzyło w przeszłości i jaki to ma wpływ na teraźniejszość, a także na przyszłość.
    Ja również używam tego talentu do badania tego co się wydarzyło, ale bardziej w sensie historii ludzi, osób z którymi się spotykam teraz. Pytam „Skąd przyszedłeś? Jakie są Twoje rodzinne korzenie? Jakie masz doświadczenia i przeżycia? Czy to ma wpływ na to gdzie i z kim jesteś dzisiaj lub gdzie jutro pójdziesz?”. Dużo więcej o tym jak działa mój talent Kontekst posłuchasz w podcaście Dominika Juszczyka.
  • pasja do odkrywania talentów u dzieci – co prawda główna działalność Piotra jest związana z królami, rycerzami, powstaniami a nawet wojnami, ale ostatnio włączył do tego również talenty neuronalne Gallupa, szczególnie te dla nastolatków. Podobnie sytuacja ma się ze mną, więc razem o talentach chcemy wiedzieć więcej i więcej oraz jest to obszar naszego wspólnego zainteresowania. 
  • opowiadanie przychodzi nam z łatwością – a to szczególnie słychać w nagranym podcaście. O talentach moglibyśmy rozmawiać długo , a i tak ciągle byłoby coś ciekawego do dopowiedzenia lub wyjaśnienia. Z tego wszystkiego rozmowa nasza trwa ponad godzinę i już dziś jesteśmy umówienia na następną. Talentowa pasję połączoną z chęcią do pogadania i wymiany własnych obserwacji jest wyraźne widoczna w naszym nagraniu

http://historiawgdzieci.pl/podkast/telenty-u-dzieci

W nagranym w ramach serwisu Historia według dzieci podcastu posłuchasz:

  • jak dwoje dorosłych osób, które odkryło swoje talenty Gallupa dyskutuje na ten temat,
  • jak talent Kontekst może być rozumiany i jak działa u osób, które go mają na pierwszym miejscu,
  • jakie talenty dla nastolatków w wieku 10 do 15 lat określił Instytut Gallupa, jakie mają nazwy,
  • jakie obserwacje mają rozmówcy na temat kilku nastolatków i ich odkrytych talentów.

O badaniu Strengths Explorer, które umożliwia odkrycie trzech najsilniejszych talentów nastolatka pisałam już we wcześniejszym wpisie, do którego przeczytania serdecznie zapraszam.

Jak wypadło połączenie historii i pasji do talentów, możesz posłuchać w podcaście. Zapraszam!

Podobał Ci się ten tekst?
Napisz swój komentarz.
Dziękuję 🙂

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze