PROSTO DO CELU
#Osiąganie
Mój kalendarz na ten tydzień jest wypełniony po brzegi. Na stronach mojego terminarza po jednej stronie mam wpisane wszystkie spotkania pod datami poszczególnych dni tygodnia, po drugiej zaś zadania do realizacji.
Poniedziałek – zebranie w szkole, wtorek – lokalne spotkanie Utalentowanych, środa – Konferencja Wellbeingu, w czwartek – Śniadanie w Fundacji. Zadania są podzielone odpowiednio na te strategiczne (typu must be done) i te dodatkowe (jak zrobisz to super). Są tam takie związane z marketingiem warsztatów, jest czas na pracę twórczą oraz ten dla rodziny, dzieci i mojego zdrowia. Mam tak, bo jednym z moich najsilniejszych talentów jest Osiąganie [Achiever].
Bardzo podobnie działa jeden z dziecięciu talentów dzieci, który należy do domeny wykonywania, czy inaczej mówiąc realizacji. Mam na myśli dziecięcy talent Osiąganie [Achieving]. Osoby posiadające talenty z tej domeny wiedzą jak sprawić, by określone rzeczy się zadziały, by sprawy nie stały w miejscu, tylko by szły do przodu, a działanie było podjęte. Podobnie działają talenty: Organizowanie [Organizer] i Niezawodność [Dependability].
Prosto do celu
Opowiem Ci o Andrzeju, ma 13 lat i chodzi do 7 klasy. Ma dużo energii, a siedzenie w miejscu nie jest jego pasją. Woli działać, realizować i osiągać sukcesy. Już od dłuższego czasu jest bardzo nastawiony na realizację ustalonych przez siebie celów.
Rodzice zauważyli, że potrafi skoncentrować się zadaniach i projektach z większym zaangażowaniem niż jego koledzy, tak długo jak one trwają i są realizowane. Jeśli zaczyna już działać, to chce doprowadzić swoje zadanie do końca.
Jako mały chłopiec chętnie układał puzzle. Rozrzucał je na stoliku, planował dokładnie ile chce ułożyć i to właśnie robił. Zawsze też przykładał i dopasowywał poszczególne puzzle tak długo, aż obrazek był skończony. Rodzice często mówili do siebie, że te puzzle to taki jego konik – jak nie zobaczy obrazka, to nie odejdzie od układanki. Niektóre z nich potrafił układać nawet po kilka razy, jakby chciał zostać mistrzem danej układanki.
Później, na początku podstawówki, rodzice dostrzegli potrzebę Andrzeja tego, by wiedzieć co jest zaplanowane na dany dzień, a szczególnie co jest w planach dla niego. W centrum dowodzenia domu, czyli w kuchni, wisiała specjalna tablica, na której wypisane były zadania na dziś. Te dla Andrzeja i te dla rodziców. Możliwość ich sprawdzania, wykreślania i podsumowania na koniec dnia sprawiała Andrzejowi ogromną przyjemność.
Teraz rodzice widzą, że najlepiej funkcjonuje, gdy ma swoją listę do odhaczania i czuje, że ciągle coś może robić. Nie usiedzi na miejscu, a sam mówi, że odpoczywa, gdy pracuje. Często osiąga bardzo dobre wyniki i odnosi sukcesy, które wspólnie z rodzicami celebruje przy pizzy i dobrych lodach. To jeszcze bardziej motywuje go do pracy w przyszłości.
Jak poznać ten talent?
Dzieci z talentem Osiąganie [Achieving] mają zazwyczaj więcej energii niż ich rówieśnicy i więcej wyznaczonych celów i zadań, które chcą zrealizować. To talent działania, więc nie tylko planowanie się liczy, ale również realizacja zamierzeń i doprowadzanie ich do końca.
Młode osoby z tym talentem uwielbiają tworzyć listy zadań i mogą one dotyczyć rozmaitych rzeczy – od kolejności odrabiania zadań i tego co muszą się nauczyć, po planowanie rodzaju zabaw, jakie zaproponują swoim rówieśnikom na domowych urodzinach. Cele, kolejno odhaczane punkty z listy zadań i osiąganie wcześniejszych ustaleń napędza ich do działania. To woda na ich młyn.
Dodatkowo u osób z talentem Osiąganie istnieje potrzeba poczucia dobrze wykonanej i ukończonej pracy, zazwyczaj z sukcesem lub spektakularnym wynikiem. To osoby pracowite, zaangażowane, dużo dają z siebie i chcą osiągać najlepsze z możliwych rezultatów, jakie są w ich zasięgu w danym momencie.
Nagrody, wyróżnienia i osiągane sukcesy wiele znaczą dla osób z tym talentem, a one same czują pełnię szczęścia, kiedy te wyniki są zauważone i wyróżnione przez najbliższe otoczenie. Takie dzieci trzeba chwalić za osiągnięcia i wspólnie świętować ich sukcesy.
Zobacz krótki film na temat tego talentu (wersja tylko w języku angielskim)
Tropisz talent Osiąganie
Być może dostrzegasz podobne sposoby odczuwania, zachowania lub działania u swojego dziecka. To sygnały talentu Osiąganie, a ich zauważenie i akceptacja przez rodziców jest niezwykle ważna.
Popatrz na poniższe krótkie stwierdzenia, które najlepiej charakteryzują ten talent. Czy Twoje dziecko też tak ma?
Osoba z talentem Osiąganie [Achieving]:
- Ustala cele i plany do osiągnięcia
- Ma dużo energii, chce działać
- Tworzy listy zadań, które później lubi realizować
- Jest nastawiona na kończenie rozpoczętych zadań
- Lubi osiągać sukcesy i znaczące wyniki
- Oczekuje, że jej działania będą dostrzeżone, docenione i nagrodzone
Pomagaj swojemu dziecku rozwijać ten talent
Jako rodzic możesz wspierać rozwój talentu Osiąganie i stwarzać możliwości do jego wykorzystania w domu, w szkole lub w najbliższym otoczeniu.
Pomysły do wykorzystania przez rodziców:
- Twórz razem z dzieckiem listę zadań do realizacji. Pamiętaj jednak, by długość listy i trudność zadań były dostosowane do wieku dziecka. To mają być wyzwania. Cele zbyt łatwe jak i te przerastające możliwości dziecka, zniechęcą je do podjęcia działania.
- Sprawdzaj postępy w realizacji celów. Na koniec dnia róbcie razem podsumowanie, a Ty pokaż swojemu dziecku, co udało mu się osiągnąć w ciągu tego czasu.
- Być może Twojemu dziecku będzie potrzebne rodzicielskie wsparcie. Dziel się swoim doświadczeniem, opowiadaj o tym co sam planujesz i jak realizujesz swoje zamierzenia. Jeśli masz terminarz lub sposób na zapisywanie własnych celów, pokaż to dziecku i opowiedz jak to działa u Ciebie.
- Odhaczanie na liście sprawia przyjemność Twojemu dziecku. A gdy już wszystkie zadania zostaną zrealizowane, to czas na świętowanie. Nie zapomnij, że radość z sukcesu jest ważnym elementem rozwoju i motywacji talentu Osiąganie.
Talenty Twojego dziecka można odkryć poprzez Badanie Strengths Explorer. Jak ono wygląda i jakie informacje otrzymasz, dowiesz się z mojego wpisu na blogu. Kliknij tutaj, by przeczytać ten wpis.
Możesz też dołączyć do grupy dyskusyjnej dla rodziców, którzy podobnie jak Ty, chcą odkrywać talenty swoich dzieci i opowiadać o swoich spostrzeżeniach. Kliknij na lupę i dołącz do grupy dyskusyjnej na Facebooku dla rodziców.