KOCHA, LUBI, SZANUJE
#Opiekuńczość

Walentynki to taki czas, kiedy w kwestii relacji między ludźmi potrafią dziać się cuda. To dzień, w którym na pierwszy plan wychodzą uczucia a wraz z nimi pojawiają się rozmaite emocje. Od radości i szczęścia, po strach lub niepewność, od euforii po zazdrość. Ktoś decyduje się wyznać swoją miłość, ktoś otwarcie opowiada o swoich uczuciach. Relacja z drugą, bliską sercu osobą wychodzi na plan pierwszy.

Przy okazji tego Walentynkowego dnia chciałam opowiedzieć o jednym z najbardziej uczuciowych talentów dzieci do 15 roku życia czyli o talencie Opiekuńczość [Caring]. Jest to talent, który wraz z talentem Nastawienie na relacje należący do domeny budowania relacji, czyli obszaru związanego z tworzeniem więzi między ludźmi, w którym być razem, oznacza osiągać i tworzyć więcej, niż by to było możliwe w pojedynkę.

Ten typ tak ma

Poznaj Karolinkę, ma 10 lat. Jej rodzice już we wczesnym dzieciństwie zauważyli, że często okazuje swoje emocje i jakby przejmuje się całym światem.

Gdy w przedszkolu jej koleżanka Zuzia przyszła do grupy bez swojej zabawki, Karolinka bez wahania podała jej swoją. Nie chciała, by Zuzia się smuciła. Potem w szkole, gdy na boisku w czasie zawodów Jola upadła i zaczęła płakać, już obok była Karolina. Uścisnęła ją, otarła łzy i powiedziała, że „Wszystko będzie dobrze”.

Teraz w czwartej klasie, w czasie lekcji chętnie zgłasza się, gdy trzeba pomóc innym w nadrobieniu zaległości, zrozumieniu tematu lub po prostu, gdy ktoś potrzebuje pomocnej dłoni. Wracając ze szkoły opowiada mamie o swoich emocjach, o tym co odczuwała i myślała, a jej opowiadania zazwyczaj są związane z okazywaniem troski innym osobom.

Mama już wie, że w przyszłości pewnie chętnie podejmie się wolontariatu w pobliskim schronisku dla zwierząt, a jej praca zapewne będzie związana z niesieniem pomocy i okazywaniem troski innym ludziom. Mama Karolinki po prostu wie, że ten typ już tak ma.

Jak poznać ten talent?

Dzieci z talentem Opiekuńczość [Caring] z całego serca wierzą, że pomaganie innym ludziom jest niezwykle ważne. Chętnie pomagają, nawet gdy nie są o to proszone. Robią to z dobrego serca, będąc przy tym niezwykle przyjacielskie i uczynne.

Swoją troskę i chęć pomagania innym chcą okazywać w rozmaity sposób. Czasami są to drobne uczynki, jak pomoc w odrobieniu lekcji, opieka nad młodszym rodzeństwem lub nad dziećmi z sąsiedztwa. Innym razem chcą to okazać w bardziej znaczący sposób, w taki dzięki któremu będą miały poczucie, że świat wokół nich zmienia się na lepsze. Wtedy to zgłaszają się do wolontariatu lub biorą udział w akcjach społecznych, dzięki którym jest szansa na poprawienie życia potrzebującym osobom. Zbiórka ubrań, czy też pieniędzy do puszki albo plastikowych zakrętek – to właśnie aktywności, w których dzieci z talentem Opiekuńczość chętnie biorą udział.

Zobacz krótki film na temat tego talentu (wersja tylko w języku angielskim)

Tropisz talent Opiekuńczość

Być może dostrzegasz podobne sposoby odczuwania, zachowania lub działania u swojego dziecka. To sygnały talentu Opiekuńczość, a ich zauważenie i akceptacja przez rodziców jest niezwykle ważna.

Popatrz na poniższe krótkie stwierdzenia, które najlepiej charakteryzują ten talent. Czy Twoje dziecko też tak ma?

Osoba z talentem Opiekuńczość [Caring]:

  • Ma wielkie dobre serce.
  • Chętnie służy pomocą innym, będąc przy tym osobą niezwykle serdeczną, miłą i uprzejmą.
  • Troszczy się o innych, nawet gdy oni tego nie oczekują.
  • Dzieli się tym co ma.
  • Jest życzliwa i wspaniałomyślna.
  • Wymyśla rozmaite sposoby na okazywanie swojej troski rówieśnikom. Czasami tę troskę przenosi na swoje zabawki (lalki, przytulanki) lub zwierzęta domowe.
  • Jest wrażliwa na emocje innych osób i często może okazywać obawy, smutek lub niepokój, który towarzyszy innym, szczególnie jeśli nie jest w stanie pomóc lub zatroszczyć się o tę osobę.

Pomagaj swojemu dziecku rozwijać ten talent

Jako rodzic możesz wspierać rozwój talentu Opiekuńczość i stwarzać możliwości do jego wykorzystania w domu, w szkole lub w najbliższym otoczeniu.

Pomysły do wykorzystania przez rodziców:

  • Jeśli Twoje dziecko ma młodsze rodzeństwo lub w sąsiedztwie mieszkają młodsze dzieci, to zachęć je do sprawowania opieki nad nimi. Chętnie wymyśli ciekawe zabawy i zorganizuje czas młodszym dzieciom.
  • Wykorzystuj działania swojego dziecka, jako przykład dla innych. Podkreślaj jak ważną rolę pełni jego talent w waszym życiu domowym lub szkolnym. Mówienie o przykładach, które obrazują, jak okazywanie troski ma pozytywny wpływ na innych, buduje siłę tego talentu w Twoim dziecku.
  • Chwal swoje dziecko w momentach, gdy jego pomoc była rzeczywiście ważna i istotna. Powiedz do niego „Jesteś wspaniałym pomocnikiem” albo „Bez Twojej pomocy nie dałabym rady”.
  • Opowiedz swojemu dziecku jak Ty pomagasz innym w swojej pracy lub w relacjach ze swoimi przyjaciółmi lub znajomymi. Dziel się swoim doświadczeniem osoby opiekującej się i troszczącej o innych, używaj konkretnych przykładów. Dzięki temu pokażesz swojemu dziecku, że okazywanie troski może znaleźć zastosowanie nie tylko z domu, ale również w życiu zawodowym, społecznym i towarzyskim.

Talenty Twojego dziecka można odkryć poprzez Badanie Strengths Explorer. Jak ono wygląda i jakie informacje otrzymasz, dowiesz się z mojego wpisu na blogu. Kliknij tutaj, by przeczytać ten wpis.

Możesz też dołączyć do grupy dyskusyjnej dla rodziców, którzy podobnie jak Ty, chcą odkrywać talenty swoich dzieci i opowiadać o swoich spostrzeżeniach. Kliknij na lupę i dołącz do grupy dyskusyjnej na Facebooku dla rodziców.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze